Annyit tudni csupán, hogy Gyurcsány Ferencet Bajnai Gordon váltja fel – legalábbis jó eséllyel. Ugyanis elvben előfordulhat, hogy mégsem szavazzák meg őt az országgyűlési képviselők megfelelő számban. Ahhoz, hogy megtörténjen a miniszterelnök-csere, minimum 193 igen szavazat szükséges a ma a parlamentben elhangzó mondatra: „Az Országgyűlés a miniszterelnökkel szemben bizalmatlanságát fejezi ki, s egyben Bajnai György Gordont miniszterelnökké megválasztja.”
Miután azonban az MSZP-s képviselők mellett az SZDSZ – mint külső támogató – az előzetes ígéretek szerint „hozza” a saját szavazatait (hírek szerint csak hárman nem nyomnak „igen” gombot a 19 képviselő közül), miközben néhányan a szocialisták közül sem akarják elfogadni Bajnait – a többség azért meglesz. Kérdés, hogyan szavaznak – ha szavaznak egyáltalán – az MDF-es képviselők, illetve a fideszesek és a KDNP-sek.
Az egy órakor kezdődő parlamenti ülést megelőző frakcióüléseken döntenek a pártok arról, jelen lesznek-e a voksoláskor, illetve ha igen, tartózkodnak vagy nemet nyomnak-e. Nemcsak a kormányváltás módja egyedülálló a rendszerváltás óta, hanem az a fajta titoktartás is, amely az előkészületeket jellemezte azóta, hogy két hete Bajnai Gordon lett hivatalosan is az új kormányfőjelölt.
Ezt mutatja az is, hogy vajmi kevés szivárgott ki abból a programból, amelyet Bajnai következetesen nem kormány-, hanem válságkezelő programnak nevez. Ennek a megszorításokat érintő lépései már nyilvánosságra kerültek (Bajnai célja ugyanis az volt, hogy a közvélemény mielőbb tisztán lássa a helyzetet). Ugyanakkor a válságkezelési program adóátrendezési és versenyképességet javító, a gazdaságot ösztönző intézkedéseiről vajmi kevés szivárgott ki. Pedig pénteken erről tárgyalt Bajnai a két frakcióval – hírek szerint a még nem végleges program vázlatát a képviselők a találkozó után visszaadták, hogy ne tőlük szivárogjon ki annak tartalma.
Mint ahogy a kormánynévsorban is tulajdonképpen csak néhány biztos pont van: Oszkó Péter lesz a pénzügyminiszter (az adóátrendezés irányait ebben az esetben szinte előrevetíti, hogy ő állt a Reformszövetség adócsoportjának az élén), a jelenlegi kancelláriaminiszternek, Kiss Péternek pedig tárca nélküli miniszterként a társadalmi párbeszéd, egyeztetés felelőssége lesz a kompetenciája. Ő lesz Bajnai egyik helyettese.
A másik – a hírek szerint – a jelenlegi közlekedési miniszter, Molnár Csaba lesz, aki egyben a Miniszterelnöki Hivatalt is irányítja majd. A gazdasági tárca vezetésére Vahl Tamás informatikai szakember, a Nav N Go cég vezetője, a Német– Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke az esélyes. A miniszterjelöltek meghallgatása már ma megkezdődik, s holnap le is zárul. Az eskütétel 20-án lesz, addig ügyvezető kormány irányítja az országot. Ám a Bajnai-kormány a héten elkezdené a munkát: már betervezték a kormányülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.