Stumpf szerint az a legnagyobb kérdés, fenntartható-e a kormányzás, mivel a kabinetet támogató politikai erők súlyos, illetve katasztrófális vereséget szenvedtek. És bár a kormány a válságkezelés legfontosabb tennivalóit elvégezte, az MSZP-től a nehéz helyzetben lévő társadalmi rétegek elfordultak, így megtörténhet, hogy jövőre a szocialistáknak a 10 százalékon felüli reprezentációért kell küzdeniük. A Századvég Alapítvány elnöke úgy látja, az SZDSZ az összeomlás szélére jutott, ráadásul a Lehet Más a Politika felbukkanásával új párt jelent meg a liberális mezőben.
Tamás Pál, az MTA Szociológia Kutatóintézetének igazgatója úgy vélekedett, az emberarcú liberalizmust hirdető kormánypolitika kudarcot vallott. Az MSZP-től elfordultak az olyan rétegek, mint az állami alkalmazott értelmiség, továbbá a feltörekvő társadalmi csoportok.
A Fidesszel kapcsolatban kétféleképpen vélekedtek a szakemberek. Stumpf véleménye szerint ma Magyarországon a legnagyobb ellenzéki párt az egyetlen kormányképes politikai erő. Ha stabilizálni tudja szavazóbázisát, megerősödik a kormányzóképesség, de a szimbolikus politizálást a szakpolitikai racionalizmusnak kell majd felváltania. Tamás Pál szerint a Fidesz számára azzal nyílt meg a politikai terep, hogy az MSZP a "majdnem politikai öngyilkosság" állapotába jutott. A szociológus hozzátette, ehhez a Fidesznek különösebben nem is kellett tennie semmit.
A Jobbik térnyerése Stumpf elemzése alapján az MSZP és az SZDSZ felelőssége. A volt miniszter azt is mondta, a Jobbik nem jelent akkora veszélyt, mint amilyennek a publicisztikákban írják. Tamás Pál most azt tartja fontos teendőnek, hogy az MSZP és a Fidesz valahogyan kezelje a Jobbikot az EP-választás után kialakult helyzetben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.