BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az MDF-et izgatja a Gripenek kenőpénz-ügye – A Legfőbb Ügyészt kérdezték

„Az ország hitele szempontjából alapvető érdek, hogy fény derüljön a Gripeneket népszerűsítő gyanús pénzek célpontjaira, ezért kérdéssel fordul az MDF a Legfőbb Ügyészhez” – jelentette be Karsai Péter.

Az MDF-es honatya arra emlékeztetett, hogy a svéd államügyész június 16-án jelentette be, hogy lezárták a vizsgálatot, és a nyomok arra utalnak, hogy a Gripeneket gyártó cég kereskedelmi partnere, a brit BAE Systems, kenőpénzekkel népszerűsítette a vadászgépeket, többek között Magyarországon is.

Karsai hangsúlyozta, hogy az MDF a kezdetektől mindent megtett a tisztánlátás elősegítéséért: politikai tanúvallomás megtételére kérték a többi párt elnökét, miután nemzetközi szintű korrupciós gyanú fogalmazódott meg magyar pártokkal szemben. Az demokrata fórum parlamenti képviselője már 2007. december 3-án azonnali kérdést intézett a legfőbb ügyészhez arról, tervezi-e az ügyészség, hogy nyomozást indít az ügyben. A legfőbb ügyész erre a kérdésre nemleges választ adott Karsainak. 2008 augusztusában azonban a Legfőbb Ügyészség bejelentette: lezárták a Gripen-ügyben folytatott nyomozást, és nem találtak bűncselekményre utaló adatot a vadászrepülők beszerzésében.

Az MDF azt kérdezi a legfőbb ügyésztől, hogy a vizsgálat 2007. decemberi elutasítását követően milyen indokkal indított mégis nyomozást a Legfőbb Ügyészség. Másrészről pedig arról érdeklődik a demokrata fórum, hogy a svéd ügyészség vizsgálata során napvilágot látott korrupciógyanús eredmények ismeretében tervezi-e a Legfőbb Ügyészség, hogy felveszi a kapcsolatot a svéd szervekkel.

Az OECD – Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet – nemrég bírálta meg Svédországot, mert a svéd főügyészség a szervezet szerint több év munkáját elpazarolva lezárta a korrupciógyanús magyar, cseh és dél-afrikai Gripen vadászgépek ügyét. Mark Pieth, az OECD elnöke nyilatkozatában azt kérdezte, hogy Svédország hogyan képzeli el majd a nemzetközi szervezetben folytatott korrupció ellenes tevékenységét, ha maga leállítja az e tárgyban folyó vizsgálatokat.

A svéd sajtó a kijelentésen elcsodálkozott, mivel Christer van der Kwast korrupciós ügyekkel foglalkozó főügyész nem önszántából, hanem az ügyben érintett Nagy-Britannia, és az Egyesült Államok hatóságainak alkuja miatt zárta le a vizsgálatot. A BEA Systems brit cég ugyanis saját jószántából hajlandó nagy összegű büntetést fizetni az elkövetett szabálytalanságok címén. A svéd média azt is kifogásolta, hogy míg országuk mindent megtett a botrány felderítéséért, a nyomozásban eddig partner országok Svédország háta mögött alkut kötöttek. A befolyó büntetési összegeket zsebre teszik, míg Svédország, anyagi kárt szenved.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.