A károsodott épületek zöme magántulajdonú, de megrongált a vihar 66 önkormányzati és 2 egyházi létesítményt is - mondta a katasztrófavédelmi szervezet igazgatója - írta a baon.hu az MTI híre alapján.
Hozzátette: a vihar által sújtott települések száma a legfrissebb összesítés szerint 27, jelenleg 300 hivatásos és önkéntes tűzoltó, valamint számos helyi lakos segít lefóliázni a megrongált tetejű házakat. (A hajnali összesítés még 26 településről és több mint 3500 károsodott ingatlanról szólt.)
Seszták Oszkár, a megyei védelmi bizottság és az önkormányzat elnöke elmondta: a testület hétfőn úgy határozott, hogy kéri a kormányközi koordinációs bizottságtól a kárenyhítési lehetőség kidolgozását és a minél gyorsabb anyagi segítségnyújtást.
Az épületkárok pontosítására a szabolcsi védelmi bizottság szakértők felkérését tartja indokoltnak, míg a mezőgazdasági ültetvényekben esett kár összesítését a térségi szakigazgatási szervezettől várja. Seszták Oszkár hangsúlyozta: a helyreállítás során keletkező veszélyes anyagok - tetőcserepek, palák, fóliák - elhelyezésére a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi felügyelőséget kérték fel, s egyben kormányzati segítséget is indokoltnak tartanak, mivel ilyen telephely jelenleg nincs a Nyírségben, s a szervezett szállítás költségeit a károsultak aligha tudják majd kifizetni.
Tatár Attila altábornagy, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság főigazgatója is részt vett a szabolcsi védelmi bizottság ülésén, s a sajtótájékoztatón közölte: minden erőt és eszközt mozgósítottak a térségben a károsodott épületek ideiglenes lefedéséhez, Szabolcs mellett a szomszédos megyékben is. A költségekhez a vis maior alapban rendelkezésre állnak a források, s a keret az önkormányzati károk enyhítésére is lehetőséget teremt - jegyezte meg.
Az altábornagy egyúttal elismerését fejezte ki a munkálatokban részt vevőknek. A sajtótájékoztatón az MTI kérdésére a főigazgató elmondta: a legnagyobb viharkárt szenvedett Nyírbogdány esetében sem áll fenn a "katasztrófa sújtotta település" kihirdetése, mivel az 1999-es kormányrendelet erre nem teremt módot, ahhoz ugyanis hiányoznak az előírt feltételek.
Seszták Oszkár hozzáfűzte: elvileg a helyi polgármester kezdeményezésére születhet ilyen kormányzati döntés, de az nem feltétele a központi kárenyhítési támogatásnak, amit kérnek és remélnek, méghozzá a lehető leggyorsabban, mivel "ebben az esetben különösen igaz, hogy kétszer ad, aki gyorsan ad".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.