Huszonötezer dollárért már évek óta bárki legálisan beszerezhet magának egy szirénát (úgynevezett migalkit) és ezzel próbálhat átvágni a sokszor reménytelennek tűnő moszkvai közlekedési káoszon. Csakhogy ez az összeg a tízmilliós orosz főváros jó néhány gazdag embere számára egyre inkább megtérülő befektetésnek látszott az utóbbi években, ami a migalkik számának ugrásszerű emelkedését okozta. Mára odáig fajult a helyzet, hogy a migalki nem elég, mert túl sok van belőle – tudósít a Financial Times.
Az ABC News szerint a moszkvai lakosok egyik legnagyobb problémája a közlekedés nehézkessége az autóktól túlzsúfolt orosz fővárosban. Egyes nagyvállalkozók, mint például az elektronikai termékek forgalmazásából meggazdagodott Mikhail Farikh ezért legújabban saját helikopterrel próbálnak a dugók által okozott gondok fölé emelkedni – képletesen és a szó szoros értelmében is.
A Financial Times szerint az egyetlen gond, hogy a jogszabályok nem teszik lehetővé a szabad helikopteres repülést Moszkvában. A rendszabály még a kommunista időkből maradt fenn, amikor a fél világ közvéleményét sokkolta egy 1987-es hír: Mathias Rust német amatőr pilóta kisgépével leszállt a Vörös téren.
Bár hasonló veszély ma már aligha fenyeget, az orosz vezetők nem örülnének, ha a szupergazdagok akkor és úgy helikopterezhetnének Moszkva felett, ahogy csak kedvük szottyan. Vlagyimir Putyin miniszterelnök a közelmúltban azt mondta, „ha engedélyt adunk rá, azonnal mindenki repülni akar majd, akár partvisnyélen vagy serpenyővel is, és semmit nem lehet majd tenni ez ellen”.
A moszkvai régión kívül azonban már megkezdődött a repülési jogszabályok átalakítása. A szövetségi légügyi hatóság meghozta a liberalizációs rendeletet, igaz, annak hatályba lépését áprilisról novemberre halasztották – éppen a biztonsági aggályok miatt. A szabad repülés mellett kardoskodók most a fővárosra is kiterjedő újabb jogszabálytervezetet készítenek elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.