A jövőben sem a csillagos ég lesz az állami cégvezetői fizetések határa, és a kormánytisztviselőkké váló köztisztviselőknek indoklás nélkül búcsút lehet majd mondani. Többek között e rendelkezésekről is dönt a T. Ház a héten, amikor szavaz az új állami vagyontörvényről és a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényjavaslatról.
A vagyontörvény módosítását az új típusú nemzeti vagyongazdálkodás egységes rendszerének kialakítása indokolja. Az állami vagyongazdálkodás a jövőben önálló, a Magyar Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által felügyelt ágazatként jelenik meg. A tulajdonosi jogok gyakorlója a nemzeti fejlesztési miniszter, aki feladatát a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n (MNV), a Magyar Fejlesztési Bank Zrt.-n, illetve miniszteri rendelettel felhatalmazott más vagyonkezelőkön keresztül látja el. Az MNV igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjait is a miniszter nevezi ki és mentheti fel.
A dokumentum hatályon kívül helyezi a köztulajdonban álló gazdasági társaságok vezetőinek, vezető tisztségviselőinek fizetési plafonjára vonatkozó tavaly született szabályozást, amely szerint az érintett cégekkel munkaviszonyban álló dolgozó havi személyi alapbére, a vezető tisztségviselők havi díjazása legfeljebb a Magyar Nemzeti Bank elnöke keresetének az egynegyede lehet. Az ez év október elsejétől érvényes új fizetési maximumra bonyolultabb számítási módot ír elő a javaslat.
A leendő kormány-tisztviselői törvény értelmében annak hatálybalépésével a köztisztviselői törvény hatálya alá tartozó kormányzati munkáltatóknál a foglalkoztatottak közszolgálati jogviszonya kormány-tisztviselői jogviszonnyá, a vezetők megbízása vezetői munkakörré alakul át. A kormánytisztviselőknek az állam mint munkáltató indoklás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyát. (Bár nyújtottak be módosító javaslatot az indoklási kötelezettségre, azt elvetették.) Az előterjesztők szerint ezzel megnyílik a lehetőség a szükséges átalakítások racionális költségvetési terhek melletti végrehajtásához.
Az ominózus szabály semmilyen tekintetben nem felel meg az európai követelményeknek, és vélhetően nem állja ki a hazai alkotmányosság próbáját sem. Sérül a hátrányos megkülönböztetés tilalma és az indoklás nemzetközi egyezményekbe foglalt – így hazánkra is vonatkozó – kötelezettsége – hangsúlyozta a Világgazdaságnak Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára. Hozzátette: ha nincs indoklás, az érintett a jogorvoslat lehetőségével sem tud élni.
A törvény – az érdekképviseletekkel történő egyeztetés nélkül – több mint 60 ezer közigazgatási munkavállaló jogi helyzetét és státusát változtatja meg gyökeresen. A szakszervezetek levélben kérték a köztársasági elnököt, ne írja alá a törvényt, ha azt – várhatóan – megszavazza a Ház. Amennyiben az államfő aláírja, az Alkotmánybírósághoz fordulnak. Bár kilátásba helyeztek érdekérvényesítő akciókat, tüntetést, sztrájkot, aligha remélhető átütő fellépés, mivel a munkavállalók félnek.
TERVEK. Ma és holnap tizenkilenc napirendi pont megtárgyalásával folytatja erőltetett ütemű munkáját a parlament. Az interpellációk, azonnali kérdések órája – illetve a cikkünkben már részletesen kifejtett, az állami vagyonról, továbbá a kormánytisztviselők jogállásáról szóló javaslat – mellett az általános vita lezárásáig folytatják az alkotmány-előkészítő eseti bizottság létrehozásáról szóló határozati javaslat megtárgyalását. Nagy szóbeli összecsapások várhatók a választási eljárásról szóló törvény módosítása kapcsán, hiszen a fideszes képviselők azt szeretnék, ha lerövidülne a kampány, ez pedig megnehezítené a kisebb pártok, szervezetek indulását. Hasonló a helyzet az önkormányzati képviselők, polgármesterek választásáról szóló törvénnyel kapcsolatban is, amelynek már a zárószavazása lesz. Az új jogszabály alapján mintegy 40 százalékkal csökken a városatyák létszáma, továbbá a 10 ezer főnél népesebb településeken kevesebb képviselőt lehet listáról megválasztani, ez pedig nagyon hátrányos lesz a vesztes pártok számára. A részletes vitája zajlik majd annak a törvényjavaslatnak, amely alapján ősztől már nemcsak a képviselő-testület tagjai közül, hanem „kívülről” is lehetne alpolgármestert, főpolgármester-helyettest, illetve megyei közgyűlési alelnököt választani.
A kormánypártok egyik legfontosabb kampánytémája eleddig az úgynevezett három csapás bevezetése volt. Holnap betarthatják az ígéretüket, hiszen döntenek a büntető törvénykönyv szigorításáról. Ugyancsak ilyen szimbolikus jelentőségű téma az állami vezetői mulasztások, illetve az állam nevében elkövetett jogsértések áldozatait megillető kártérítésekről szóló országgyűlési határozati javaslat, amelynek szintén a zárószavazása lesz. S téma lesz a családtámogatási, gyermekvédelmi jogszabály módosítása, valamint a közoktatási törvény megváltoztatása is. ABCs–KK
Új számítás
A módosult vagyontörvény szerint az új fizetési plafon kiszámításának alapjául az érintett szervezeteknél az elmúlt négy évben kifizetett bérköltség és egyéb személyi jellegű juttatás együttes összegének éves átlaga szolgál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.