A Fidesz budapesti választmánya június 26-án közel egyhangúan javasolta Tarlós indítását – a 100% csak azért nem lett meg, mert maga Tarlós tartózkodott.
Az elmúlt húsz év egyetlen olyan jobboldali főpolgármester-jelöltje, aki a választáson meg tudta szorongatni Demszky Gábort, jó esélyekkel várhatja az októbert.
A Fidesz-KDNP a tavaszi országgyűlési választáson ugyan országos eredményeihez képest továbbra is gyengébb maradt Budapesten, de még így is meggyőző fölénnyel nyertek a fővárosban is. Tarlós ráadásul nem olyan, relatív ismeretlenségből elhúzott jelölt, mint Latorcai János volt 1998-ban, vagy önkormányzati rutin nélküli, mint a függetlenként Fidesz-támogatással induló Schmitt Pál 2002-ben.
Karrierjét régóta gondosan építi, óbudai polgármesterként és fővárosi önkormányzati képviselőként, majd főpolgármester-jelöltként és frakcióvezetőként 1990 óta fokozatosan szerzett rutint és ismertséget egyaránt, most pedig komoly meglepetésnek számítana, ha ősztől nem főpolgármesterként dolgozhatna tovább.
Tarlós győzelmét leginkább a Jobbik önálló indulása veszélyeztetheti. A párt szerdán jelentette be a 27 éves Staudt Gábor képviselő indulását. Fiatal kora ellenére nem teljesen tapasztalatlan az önkormányzati munkában: már négy éve ő Budafok-Tétényben a kulturális, sport és turisztikai bizottság elnöke.
Komolyabb harc várható a Jobbik és a Fidesz közt a jobboldali szavazatokért, tavasszal mindkét párt gyengébb eredményeket ért el Budapesten, de egyelőre bizonytalan, mennyire gyengíthetik egymást. Staudt egyébként egyike annak a négy országgyűlési képviselőnek, akik tevékenységét nemzetbiztonsági szempontból kockázatosnak ítélte a C típusú átvilágítás.
Megosztott lehet a baloldal is. E pillanatban a legnagyobb kérdés egyértelműen az, hogy mit lép az MSZP. A súlyos válságot átélő párt valószínűleg minimális eséllyel futhat neki a kampánynak, ha még az LMP ellen is küzdeniük kell.
Bár Horváth Csabát már februárban megválasztották jelöltnek, és a városligeti majálison meg is kezdte előkampányát, sokáig még az is bizonytalan volt, elindul-e az MSZP egyedül.
Június végén Horváth levélben kérte az LMP-t, hogy a két párt támogasson közösen egy független jelöltet – akkor Bárándy Pétert, Kuncze Gábort és Vágó Istvánt ajánlotta az LMP figyelmébe. Miután nyilvánvaló lett, hogy a zöldekkel együttműködés csak akkor lehetséges, ha a szocialisták támogatják az LMP-jelöltet, Horváth azt nyilatkozta egy Népszava-interjújában: nem lép vissza.
Az LMP budapesti regionális kongresszusa ma dönt arról, kit indítsanak. Két esélyes van: Jávor Benedek szóvivő, frakcióvezető-helyettes, valamint Somfai Ágnes, a párt urbanisztikai szakértője. Ha az MSZP is elindul, a cél egyértelműen a további ismertségszerzés lehet csak. Ha nem, és a jobboldal megosztott marad, akár nagyobb terveket is szövögethetnek az LMP-sek – de a realitás e pillanatban az, hogy a mostani kampány csak egy későbbi kifutású terv egyik állomása.
A parlamenten kívüli pártok közül eddig az MSZDP jelentett be jelöltállítást. Kapolyi László ma közölte, hogy Schmuck Andort, a Tisztelet Társaságának ügyvivőjét kérték fel az indulásra. Schmuck hétfőre kezdeményezte a TT elnökségének összehívását, hogy döntsenek a válaszról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.