Az augusztus 20-i ünnepségeken felvonul a Nemzeti Lovas Díszegység, légi parádé helyett hajós felvonulás lesz a Dunán, a rakparton pedig magyar gasztrosétány várja az érdeklődőket – jelentette be az ünnepi újdonságokat a kormányszóvivő, Nagy Anna.
A tűzijátékot három dunai uszályról indítják, és rövidebb, takarékosabb lesz az eddigieknél.
„A nemzeti ünnep a jótékonyság, az összefogás jegyében zajlik” – hangoztatta a kormányszóvivő. Az este 9 órakor kezdődő tűzijáték előtt öt perccel gyújtják meg azokat a gyertyákat, amelyeket a helyszínen 200 forintért lehet megvásárolni, s az abból származó bevételt segélyszerveteken keresztül juttatják el az árvízkárosultakhoz. A gasztrosétányon résztvevő gazdák a bevételeik egy részét szintén az árvízkárosultaknak ajánlják fel. Az első öt napon a 1749-es hívószámon már csaknem 2,5 millió forint gyűlt össze adományokból.
Az újdonság lesz az is, hogy a reggeli Kossuth téri zászlófelvonáson – rendhagyó módon – Szvorák Katalin énekli a Himnuszt, amelyet korábban katonazenekar játszott. A hagyományoknak megfelelően tisztavatás és katonai bemutató lesz a Hősök terén, a Szent István térről indul a Szent Jobb ünnepi körmenet. Lesz Arató felvonulás, közös gyertyagyújtás az összefogás dalára, és a tűzijáték után világzenei koncert lesz határon túli együttesekkel a pesti alsó rakparton.
Biztonsági okok miatt az idén elmarad a Red Bull Air Race budapesti, Duna feletti futama.
Az idén augusztus 20. helyett október 23-án adják át a legrangosabb állami kitüntetéseket. Nagy Anna ezt azzal indokolta, hogy a kormányváltás után nem volt elegendő idő arra, hogy a kabinet megtegye a kitüntetésekhez szükséges előkészületeket. A honvédelmi miniszter által adományozott kitüntetéseket nem érinti a halasztás.
A tűzijátékot 45 kilométer/órás sebességnél erősebb szél esetén lefújják a tűzijátékot. A rakpart teljes kiürítéséhez 30 perc kell, az esetlegesen érkező viharokról egy órával korábban hírt kapnak. A meteorológiai szolgálat egyébként már csütörtökről félóránként küld jelentést a bázisra. Az ünnepi programok biztonságát húsz tagú, egyebek között tűzoltókból, mentőkből, meteorológusokból, pirotechnikusokból álló szakértői csoport felügyeli, de jelen lesznek a BKV, a hajózási felügyelet munkatársai is. Ha bármilyen rendkívüli, az emberek biztonságát veszélyeztető esemény történik, megszakítják a rendezvényeket. Erről a Margit híd és az Erzsébet híd között kihelyezett hangosító-berendezéseken keresztül azonnal értesítik a nézőket. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelő államtitkár lesz a rendezvények biztonságának személyi felelőse.
A Margit-hídról nem nézhető a tűzijáték
Csütörtök este 9 órától a budai felső rakpartot a Lánchíd utcáig lezárták. A Lánchíd és az Erzsébet híd között a pesti alsó rakpartokat már szerdán lezárják. Augusztus 20-án este 6 órától a Margit híd és az Erzsébet híd között mindkét oldalon lezárják a rakpartokat. Az Erzsébet hídra péntek este 6 órától nem engedik fel az autókat. A Margit hidat augusztus 20-án este a gyalogosok és a biciklisek elől is lezárják, így onnan majd nem lehet nézni a tűzijátékot. Az ideiglenes korlátokkal lekerített járda alig több mint 1,5 méter széles, továbbá egy esetleges vészhelyzet, például vihar esetén nem állna rendelkezésre megfelelő menekülési útvonal sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.