"To Viktor go the spoils: how Hungary blazes a trail in Europe" címmel közöl elemzés a magyar kormányról Mark Weisbrot a Guardianben. A kolumnista szerint Orbán Viktor kormánya úttörőnek számít Európában, hiszen a Nemzetközi Valutaalappal kialakult konfliktus más országokat is arra sarkalhat, hogy szembemenjenek a megszorító intézkedéseket preferáló politikával.
A lap megemlékezik a bankadóról, az IMF-tárgyalások megszakításáról, valamint a jegybank elnök fizetésének korlátozásáról. Weisbrot aláhúzza, hogy a Magyarországon a növekedés időszakában hatalmas hasznot gyűjtő bankok ugyan "sikítoztak" a bankadó hallatán, de az IMF támogatása ellenére végül engedtek.
A négy éves kormányzati megszorítások után a lap megfogalmazása szerint érthető, ha a magyarok azon gondolkoztak, hol az alagút vége, amikor az IMF további megszorításokat követelt annak ellenére, hogy a deficit 9-ről 3,8 százalékra csökkent. Simor András fizetésével kapcsolatban a szerző leszögezi: bár hasonló bércsökkentést hajtottak volna végre Alan Greenspan vagy Ben Bernanke esetében.
A Guardian szerint Orbán számos ortodox nézettel ment szembe döntéseivel, ezek közé tartozik a jegybankok függetlenségének védelme is, amely Weisbrot meglátása szerint sokszor oda vezető, hogy a nemzeti bankok nem a köz, hanem a bankárok érdekét szolgálják. A szerző azt reméli, hogy Magyarország, és a többi hasonló helyzetben lévő állam polgárai még fegyelmezetlenebbek lesznek. Weisbrot elemzésének zárásaként leszögezi: ironikus, hogy éppen egy jobbközép kormány vállalt vezető szerepet ebben a harcban, amely, ha sikerrel jár, gyorsabb kilábalást tehet lehetővé és megállíthatja a jelenlegi politikát, amely rontja a többség életszínvonalát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.