A Fidesz parlamenti frakcióvezetője azt kezdeményezi, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az Alkotmánybíróság hatásköréből - közölte az Inforádió.
Lázár János kiemelte: az alkotmányt és az Alkotmánybíróságról szóló törvényt is módosítja a Fidesz-KDNP frakciószövetség annak érdekében, hogy 98 százalékos különadót vethessenek ki a kétmillió forintnál nagyobb állami jövedelmekre, annak ellenére, hogy az Alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította és megsemmisítette ezt a visszamenőleges hatályú közterhet.
A Fidesz-frakció tudomásul veszi az Alkotmánybíróság határozatát, de a kormánypárti képviselőcsoport vezetője szerint a testület döntése is csak azt bizonyítja, hogy a jelenlegi alkotmány nem képes megfelelő választ adni az emberek hétköznapi problémáira. Tavasszal a polgárok a valódi változásra szavaztak és véget akartak vetni a Gyurcsány-kormány pazarlásának, "a pofátlan végkielégítések" kifizetésének - fogalmazott Lázár János.
A új, végleges alkotmány megszületéséig érvényes, tehát ideiglenesnek szánt módosításokat Lázár János egyéni képviselői indítványa alapján tárgyalja a Parlament.
A javaslat szerint az Alkotmánybíróságnak nem lesz felhatalmazása arra, hogy határozatot hozzon olyan kérdésekben, amelyekről az alkotmány szerint nem lehet népszavazást tartani. Ilyenek a költségvetési tételek, az adók, az illetékek és a vámok. Ha a nép nem dönthet egy kérdésben, akkor az Alkotmánybíróságnak sincs ehhez joga - fejtette ki Lázár János.
Ez azt jelenti, hogy ezentúl csak az Országgyűlés dönthet ezekben az ügyekben, tehát a kétharmados kormánytöbbség változatlan formában újra megszavazhatja a 98 százalékos különadót. Egyetlen fillért sem adunk vissza az eddig beszedett egymilliárd forintból - tette egyértelművé Lázár János.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.