Thilo Sarrazin, a posztjáról azóta távozott Bundesbank-igazgató azt állította nyáron megjelent könyvében, hogy elsősorban a muszlim bevándorlók befogadásával Németország lebontja önmagát.
A volt igazgató könyvében felhívja a figyelmet azokra a statisztikai adatokkal alátámasztott megállapításokra, melyek szerint a bevándorlók a népességen belüli arányuknál erősebben veszik igénybe a szociális ellátásokat, és élnek csupán segélyekből, gyermekeik között aránytalanul sok hagyja ott az iskolát végzettség nélkül, és sokuknak hiányos vagy egyáltalán nincs németnyelv-tudása.
Ezekre a tényekre már korábban, többen is felhívták a figyelmet, írja a HVG. Így Heinz Buschkowsky, Berlin Neukölln kerületének szociáldemokrata polgármestere, aki szerint nem multikulturális, hanem párhuzamos társadalmak alakultak ki azokon a területeken, ahol sok külföldi él koncentráltan. Saját kerületében például egy Törökországból odaszármazott fiatalasszony, úgy éli életét, hogy németekkel egyáltalán nem kerül kapcsolatba.
A helyzet azonban most kedvezőbb, mint egy-másfél éve. Akkor a négymilliós munkanélküliség és a stagnálás körülményei között indokoltabb lett volna aggódni a szociális rendszerek túlterheltsége miatt, mint a jelenlegi, kiugróan jó gazdasági teljesítmény, és a hárommillió alatti munkanélküliséget ígérő helyzet mellett.
Ráadásul a külföldiek száma csökken. 2009-ben főleg Lengyelországból, Romániából, az Egyesült Államokból és Törökországból 721 ezren érkeztek az országba, míg Romániába, Lengyelországba és Törökországba 734 ezren költöztek el az országból.
A mostani integrációs vita belpolitikai jellegű, azonban Németországnak mielőbb el kellene kezdeni kanadai vagy hasonló minta alapján a szakképzett bevándorlók becsalogatását. Az az végzettséghez, szakképzettséghez kötött pontrendszer alapján kiadni a beutazási-tartózkodási engedélyeket. Az alternatívának egyre több támogatója van, hisz a demográfiailag zsugorodó Németországban a külföldiek nélkül összeomlana a gazdaság.
Válogatni az oda kívánkozók közül, vagy a már ott lévők képzésére, integrációjára fordítani több időt, energiát, pénzt, esetleg a kettő ötvözetét kitalálni, Németországnak ezen lehetőségekből kell választania rövid időn belül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.