Még mindig a gazdasági elit a legnyitottabb a fiatalok előtt, de az idősebbek aránya itt is nőtt. A kulturális és a gazdasági elit bezárkózik, ezt mutatja az idősebb korosztály arányának növekedése, derül ki az MTA kutatóinak vizsgálatából. A kulturális - tudományos és oktatási intézményrendszer rendkívül hierarchikus, a lassú karriereknek kedvez. Ez a magyarázata annak, hogy a kulturális elit tagjainak mindössze 7,2 százaléka volt 2009-ben 40 év alatti. A gazdasági elit „kapui"a ''90-es évek elején megnyíltak, ám a „fiatalodás" 2000 után lelassult - írja a világtudomány.hu.
A magyar politikai, a gazdasági és a kulturális elitet vizsgálták az MTA Politikatudományi Intézet, valamint Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársai. A kutatók 2009-ben a társadalom több mint 3500, az elithez tartozónak tekintett tagját kérdezték meg, és áttekintették a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek, valamint a szlovákiai és a romániai magyar kisebbségek elitcsoportjait is. A frissen, valamint a korábban (1988-93, 1997 és 2001) felvett adatokból nemzetközileg is egyedülálló információmennyiség gyűlt össze.
A vizsgálat lehetővé teszi annak elemzését, hogy ezek az elitek alkalmasak-e egy válság leküzdésének sokoldalú menedzselésére Magyarországon.
A pozícióik alapján és a reputációval rendelkezők köréből kiválasztott megkérdezettek válaszaiból az derül ki, hogy a gazdasági, politikai és kulturális elitek a kialakult helyzetre a bezárulással és a fejlesztési források feletti kizárólagos rendelkezésre irányuló törekvésekkel válaszoltak. A hazai politikai elit képviselői úgy vélekedtek, hogy képesek a folyamatok totális irányítására, ami viszont a társadalom, a hatalmi kapcsolatok és az érdekviszonyok állapota szerint túlhaladott, és mindez hozzájárul a pártok, valamint a politikai intézmények diszfunkcionális működéséhez.
A kulturális és a gazdasági elitek bezárkózását mutatja az idősebb korosztály arányának növekedése a társadalom e vezető rétegeiben. A gazdasági elit a legnyitottabb a fiatalok előtt, bár az idősebbek aránya itt is nőtt az elmúlt években. Magyarországon a kulturális, oktatási és tudományos intézményrendszer rendkívül hierarchikus szerkezetű, így a lassú karrier utaknak kedvez. Ez magyarázata annak, hogy a kulturális elit tagjainak mindössze 7,2 százaléka volt 40 év alatti 2009-ben. A gazdasági elit „kapui"a ''90-es évek elején nyíltak meg utoljára jelentősebb mértékben a fiatalabb korosztályok előtt, ám ez a „fiatalodás" ismét lelassult az ezredfordulót követően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.