Mint ismeretes, Fischer Ádám tavaly szeptemberben kérte a Nemzeti Erőforrás Minisztériumot, hogy lemondhasson főzeneigazgatói funkciókat ellátó vezető karmesteri státuszáról. Réthelyi Miklós miniszter és Horváth Ádám, a Magyar Állami Operaház miniszteri biztosa azonban ragaszkodik Fischer Ádám művészeti tevékenységéhez a dalszínházban, ezért tiszteletbeli főzeneigazgatói címet ajánlott fel a karmesternek, aki ezt el is fogadta. A karmester kedden két művésztársával, Schiff András zongoraművésszel és Konrád György íróval közösen petíciót nyújtottak be az Európai Bizottsághoz a magyarországi rasszizmus, diszkrimináció és kirekesztettség ellen.
Fischer a Die Welt interjújában kifejtette, hogy nincs még egy olyan ország az Európai Unióban, ahol olyan kevesen beszélnének idegen nyelvet, mint Magyarországon. Az emberek nem olvasnak külföldi sajtót, s olyan külföldi irodalmat, amelyet nem fordítottak le magyarra, meg sem ismernek. Úgy látja, hogy az egész társadalom nagyon zárkózott, a külső kommunikáció is minimális. Talán az alapokhoz való erős ragaszkodás az oka annak, hogy egyetlen kormányzat sem mert jelentős változtatásokat hozni a rendszerben – mondja Fischer Ádám.
Szerinte Magyarországon végletek nélküli diszkrimináció zajlik, amellyel senki nem törődik. Példaként említette, hogy a Mester utcai villamosmegállóban Budapest nagy forgalmú körútján három hétig lehetett olvasni azt a feliratot, hogy „dögöljetek meg, rohadt zsidók”. Szerinte Németországban, vagy bármely más nyugati társadalommal rendelkező országokban már nyoma se lett volna ilyen feliratnak. Hazánkban azonban sokan úgy gondolják, a külföldiek úgysem tudnak magyarul, így a turisztikai imázsnak sem árt.
Győriványi Ráth György az Operaház múlt héten kinevezett főzeneigazgatója elhalasztotta a január 23-ára tervezett A bolygó hollandi című Wagner opera premierjét, amelyet az Operaház korábbi művészeti vezetője, Kovalik Balázs állította volna színpadra. Kovalik Balázs szerződését azonban Vass Lajos főigazgató nem hosszabbította meg. A darab Fischer Ádám vezényletével került volna a nagyérdemű elé.
A Die Welt firtatta Fischer Ádám lemondásának hátterét, amelyet a karmester művésziesen csak úgy válaszolt: „Egy háromszereplős drámában egy operaénekesnő odamegy az intendánshoz, s kéri vegye fel a fiát, s ha nem teszed meg felhívom a miniszterelnök feleségét, s téged elintézünk. Második jelentben az intendáns odajön hozzám, s közli, hogy az operaénekesnő fia nagy reménység az egész társulatban. Harmadik jelenet, mindhárman odajönnek hozzám, mit izgatod fel annyira magad, vedd fel, s akkor mindenki megnyugszik”.
Fischer szerint Magyarországon minden területen így működnek a dolgok az állami apparátusoktól kezdve. Novemberben az Európa Társaság, értelmiségiek csoportja levélben hívta fel a kormány figyelmét arra, hogy a politikai döntések sorozata a sikeres EU elnökségre is hatással lehet. Másnap, a külügyminisztérium és más minisztériumok alkalmazottait, akik a társaság tagjai is voltak felszólították, hogy határolódjanak el a levéltől, vagy különben az állásukkal játszanak – fejezte be az interjút Fischer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.