A Mubarak elnököt elmozdító kairói tűntetéseknek volt egy váratlan mellékhatása: sikerült megszöknie egyiptomi börtönéből Hasszan Weshahnak, és visszatérnie a Gáza-övezetbe, és felkészülnie újabb támadásokra Izrael ellen.
"A megszállással szembeni ellenállás minden palesztin kötelessége" - érvel a 28 éves Weshah, az Iszlám Hadsereg tagja, aki az egyiptomi forradalom ideje alatt szökött meg börtönéből és jelenleg már a Gázai-övezetben van.
Mind Netanyahu miniszterelnök, mind Stanley Fischer, az izraeli bank elnöke a múlt hónapban jelezte, hogy az izraeli kormánynak valószínűleg növelnie kell a katonai kiadásait. Az ország 2008-ban a GDP 7 százalékát költötte védelmi célokra a Stockholm International Peace Research Institute adatai szerint, miközben ez az adat az Egyesült Államok esetében 4,3 százalék, Egyiptom tekintetében pedig 2,3 százalék.
A Bloomberg szerint a legnagyobb biztonsági kockázat Gázában jelentkezik, ahol a Hamasz 2007-ben megszerezte az ellenőrzést, egy évvel azután, hogy győzött a palesztínai választásokon. A Hamaszt Izrael, az Egyesült Államok és az Európai Unió is terrorszervezetnek tartja. Mind Izrael, mind Egyiptom lezárta a gázai határokat, miután a Hamasz hatalomra került, Izrael pedig szárazföldi és tengeri blokád alatt tartja Gazát.
A Testvériség jelöltjei 2005-ben az egyiptomi parlamenti választásokon a mandátumok 20 százalékát szerezték meg, noha a párt hivatalosan nem indulhatott. A Hamasz pedig arra számít, hogy a Gáza irányában eddig folytatott egyiptomi politika az új választások után enyhülni fog.
De nem csak a terrorveszély, hanem a gázszállítási kitettség miatt is fejfájást okoz Izraelnek az egyiptomi status quo megszűnése.
A Bloomberg elemzése emlékeztet arra, hogy idén október 5-én egy robbanás következtében egy hónapra működésképtelenné vált az a csővezeték, amelyen Izrael gázfogyasztásának 60 százaléka érkezik Egyiptomból. A határ teljes hosszában teljes a készültségünk - jelentette ki Ehud Barak izraeli miniszterelnök március 1-jén, miután részt vett a déli katonai bázison tartott hadgyakorlaton.
A csővezetéken jelenleg évente 2,5 milliárd köbméter gáz jut el Egyiptomból Izraelbe, mintegy 400 millió dollár értékben. Ez a mennyiség 2014-ben várhatólag 7 milliárd köbméterre nő. "Ne feledjük el, hogy a békeszerződés aláírása óta a legfontosabb, Egyiptommal elfogadott gazdasági egyezmény a gázról szólt" - hangoztatta Uzi Landau, az izraeli erőforrások minisztere, aki szerint országának az energiát illetően biztonságra van szüksége.
A Muzulmán Testvériség, amely 1954-ben betiltottak Egyiptomban, most abban reménykedik, hogy megnyílik az egyiptomi-gázai határ. A csoport vezetője már közölte, hogy emelni fogja az Izraelnek szánt gáz árát, ha kormányra kerül Egyiptomban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.