"Az új alaptörvény kapcsán még nem lehet minden tekintetben lezárt kérdésekről beszélni, néhány részletről még a kormánypárti frakciók között is vita lesz az új alkotmány koncepciójának parlamenti tárgyalása során" - nyilatkozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke, a Fidesz országos választmányának elnöke a Duna Televízió Heti Hírmondó című műsorában vasárnap este. A politikus arról is beszélt, hogy a határon túli magyar állampolgárok szavazati joga biztosítása kapcsán számára az lenne a szimpatikusabb megoldás, ha ők saját képviselőket delegálhatnának a magyar törvényhozásba. A másik megoldás, miszerint a külhoniak is a magyarországi párlistákra voksolhatnának, a magyar belpolitika olyan fokú exportját jelentené a szomszédos országokba, ami túlmenne az ildomosság határán, feltételezve szomszédaink miénknél nagyobb érzékenységét a téma kapcsán. Kövér László Bugár Béla szlovák-magyar vegyes pártjával, a Híd-Most-tal való együttműködésről azt mondta: más téren szívesen működnek együtt, de a nemzetpolitikában nincs szükségük azokra, akik nem vállalják egyértelműen a magyarságukat.
Az alaptörvény tervezetének legtöbb fejezete, bekezdése kapcsán nem lezárt kérdésekről beszélgetnek majd a képviselők a parlamenti vita során. Még a maguk számára sem zártak le minden kérdést, csak azért, mert az összes fideszes és KDNP-s parlamenti képviselő aláírta a beterjesztett szöveget - nyilatkozta Kövér László arra a kérdésre reagálva, hogy miért tartják fontosnak a majd elfogadandó új alkotmányt is aláíratni az igennel voksoló képviselőkkel. Illetve nem tartanak-e attól, hogy ezáltal ismét csak csorbul az elv, miszerint az egész nemzet alkotmánya lenne az új koncepció?
Az utóbbi felvetés egyébként megítélés kérdése, lehet vitatni - mondta Kövér László, de személy szerint ő nem gondolja így, és nem is tartja kardinális kérdésnek - tette hozzá. Megjegyezte ugyanakkor: az új alaptörvény koncepciójának néhány részletkérdéséről még a kormánypárti frakciókon belül is vitatkozni fognak a képviselők - ami nem jelenti azt, hogy mindent alapjaitól elölről kezdenének.
"Sajnáljuk, hogy az ellenzéki pártok közül kettő, úgy látszik véglegesen úgy döntött, nem tiszteli meg a választóit azzal, hogy az érdekeiket és véleményüket tükrözteti az új alaptörvényről folytatandó parlamenti vitában" - tette hozzá a Fidesz választmányi elnöke. A kormánypártok ugyanakkor remélik, hogy a társadalmi konzultáció eredményeként nem csak a kérdőívek összesítésével, hanem egyéb fórumokon is kapnak olyan javaslatokat és ötleteket, amelyeket beépíthetnek még az új alkotmányba.
Szavazati jog lesz a határon túliaknak, de a forma még kérdéses
A magyar belpolitikában a határon túli magyarokkal kapcsolatban a nekik adandó szavazati jog váltotta ki a legnagyobb vitát. Az alkotmánytervezet miért nem utal rá, hogy a határon túliak szavazati joghoz juthatnak Magyarországon? - kérdezte a Heti Hírmondó.
Azért nem utal rá a koncepció, mert nem szükséges - reagált a fideszes politikus. Azt követően, hogy eltörölték a határon túli magyarokat a magyar állampolgárság visszaszerzésében diszkrimináló szabályozást, most a választójogra irányuló diszkriminációt is szeretnék megszüntetni. Utóbbi jelenleg azokat sújtja, akik nem rendelkeznek Magyarországon állandó lakhellyel. "Ha ezt a megkülönböztetést eltörli az új alkotmány, akkor ez minden további utalás nélkül automatikusan azt jelenti: akinek nincs állandó lakhelye Magyarországon, de magyar állampolgár, az részt vehet a magyarországi választáson valamilyen formában" - hangoztatta Kövér László.
A ma szóban forgó két lehetséges részvételi forma - a magyarországi pártlistára szavazás és a saját képviselők delegálása a határon túliak részéről - közül Kövér Lászlónak az a szimpatikusabb, amelyik nem "a határon túliaknak a magyar belpolitikába való bizonyos értelemben vett beengedésével" járna együtt. Egy ilyen megoldással ugyanis azt a látszatot keltenék, mintha Fidesznek az lenne a fontos, hogy a magyar belpolitikát a nem Magyarországon élő magyar állampolgárok döntsék el a szavazataikkal. "Meg is vádolnak bennünket ezzel a baloldalról" - mondta a házelnök.
A magyarországi pártlistára való szavazás azt is jelentené ugyanakkor, hogy magyar pártoknak kampányolniuk kellene a Felvidéken vagy a Székelyföldön, "ami túlmegy azon a határon, ami ildomos a magyar belpolitika exportját illetően" - tette hozzá Kövér László, megjegyezve: nem tartja ördögtől valónak, hogy a magyar pártok kampányolását; ahogy például Románia Magyarországon élő állampolgárai is szavazhatnak a román követségen vagy konzulátusokon és őket is nyilván eléri a kampány. "Itt a mértéken meg a módszeren van a hangsúly. Mi kevésbé vagyunk erre érzékenyek, mint talán a szomszédaink lennének adott esetben" - mondta a politikus.
A másik verzióban, tehát a határon túli önálló képviselők delegálásában az Országgyűlés elnöke azt tartja szimpatikusnak, hogy ott az adott közösségek a maguk sajátos képviseletét tudnák megteremteni a magyar törvényhozásban, az ország és a nemzet házában - érvelt a politikus.
Bugár szabadon döntött, ahogy a magyar kormányzó pártok is
Miért nem engednek a Bugár Béla vezette szlovákiai Híd-Most szlovák-magyar vegyes párt meghívásával kapcsolatban például a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumába? - vetette fel a Heti Hírmondó.
A Bugár Béla-féle Híd-Most vegyes párt eleve tagadja, hogy etnikai, azaz magyar nemzeti érdekeket képviselő párt lenne. Márpedig ez a fórum - a KMKF - azért jött létre, hogy a Kárpát-medence magukat magyarnak valló, a magyar érdekeket képviselni akaró politikusainak illetve szervezeteinek adjon helyet - mondta Kövér László. "Addig, ameddig a határon túli magyar közösségek emancipációjukat nem érték el; ameddig teljes okkal és joggal lehet arról beszélni, hogy csak azért, mert valaki magyarnak született, a környező országok szinte mindegyikében - tisztelet a kevés számú kivételnek - másodrendű állampolgárnak kell érezze magát, addig nem lehet attól eltekinteni, hogy valaki vállalja-e a magyar nemzeti érdekeket vagy sem - fejtette ki a magyar kormányzó pártok álláspontját Kövér László.
"Nekünk semmi bajunk Bugár Bélával. Az egy szabad választás eredménye volt, aminek eredményeként bejutottak a szlovák parlamentbe. Bugár Bélának szabad erkölcsi választása volt, hogy pártütő módon elhagyja a Magyar Koalíció Pártját és ezzel hozzájáruljon a parlamentből való kiesésükhöz. Nekünk meg ugyanilyen jogunk úgy felfogni a nemzetpolitikát, ahogy felfogjuk. Máshol szívesen működünk együtt, de ezen a ponton nincsen szükség azokra, akik nem vállalják egyértelműen a maguk magyarságát" - szögezte le Kövér László.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.