Erdogan pártja, az Igazság és FejlÕdés abszolút többséget kapott a választásokon, de a kétharmadot nem érte el, jóllehet ez is szerepelt a várakozások közt.
A kormányfő azt ígérte, hogy „a lehető legszélesebb konszenzusra” törekszik majd az ellenzékkel és a civil társadalommal „egy új, Törökországhoz méltó liberális alkotmány megfogalmazása” érdekében.
Van Rompuy és Barroso közös közleményükben üdvözletüket fejezték ki, megállapítva, hogy az eredmény „megnyitja az utat a törökországi demokratikus intézmények megerÕsítése és az ország korszerÛsítése elÕtt, az európai értékek és normák irányába”.
A közlemény Törökország EU-hoz fűződő kapcsolatait is érinti, hiszen kijelenti: „Az előrelépések e területeken minden bizonnyal új lendületet adnak majd az európai uniós csatlakozási tárgyalásokhoz.” Törökország 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val, ám a ciprusi válság megoldatlansága, valamint Franciaország és Németország ellenállása miatt a közösséghez való közeledési folyamat megfeneklett.
Szakértők szerint a választás eredménye kedvező hatással lesz Törökország gazdaságára és társadalmi viszonyaira. A voksolás végeredményére válaszul tegnap erősödött a török líra az ázsiai pénzpiacokon, és elemzők arra számítanak, hogy a török fizetőeszköz tovább növeli értékét a dollárhoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.