BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán: Ha nincs egység, háború lesz, de Brüsszel nem Moszkva

Orbán Viktor a magyar elnökséget lezáró vitán az Európai Parlamentben megköszönte az egész parlament munkáját. Majd válaszolt azokra a bírálatokra, amelyek a magyar elnökséget érték.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az elnökség a kezdettől fogva a baloldal támadása alatt állt, amely meg akarta akadályozni a célokat, azonban a néppárt segített a magyar elnökségnek.

A magyar miniszterelnök úgy vélte, hogy egyetlen európai kormány sincs abban a helyzetben, hogy megmondja, milyen alkotmánya lehet Magyarországnak. Daniel Cohn-Bendit képviselőnek pedig azt üzente, hogy „Magyarországot mindig meg fogom védeni”: Ön nincs abban a helyzetben, hogy megmondja nekünk, mit tehetünk. De nem gondolja, hogy Brüsszel Moszkvával azonos lenne. "Mindketten lázadó természetűek vagyunk. Ön a demokrácia ellen lázad, én a diktatúra ellen lázadtam" – fűzte hozzá.

Az eurószkeptikusoknak azt üzente: ő és a magyar kormány nem euroszkeptikus, sőt optimista. „Hiszünk az európai egységben, ha nincs egység, háború lesz” - fogalmazott a miniszterelnök.

Kiemelte azonban, hogy az eurószkeptikus képviselők munkája is értékes, mert az EU-t „szüntelenül reformálni kell”, és az ő hangjuk segít ebben.

A magyar alkotmányt érintő kritikákról azt mondta, hogy az EU tiszteletben tartja az országok alkotmányos identitását. Ragaszkodunk ahhoz, hogy a magyar alkotmányt magyarok alkossák meg – emelte ki.

Úgy vélte, sokmillió ember ért egyet Európában a család, az élet, a nemzet, és az emberi méltóság fontosságával. Alátámasztva, hogy a magyar alkotmány európai a Velencei Bizottság jelentéséből olvasta fel az első három mondatot, amelyek kedvező képet festettek az alaptörvényről. Összességében a magyar alkotmány természete modern és demokratikus – húzta alá a miniszterelnök.

Orbán azt mondta, hogy nagy öröm volt vitázni az Európai Parlamentben, és megköszönte a támogatást is. Azt kérte, támogassák a lengyel elnökséget úgy, ahogy a magyar is tették.

A velencei Bizottság azonban bíráló szavakkal is illette az új alkotmányt. Szerintük nem volt elég lehetőség a megfelelő nyilvános vitára, és nagyon szoros volt a határidő. A Velencei Bizottság hangot ad azon reményének, hogy az alkotmány alapján meghozandó törvények elfogadása "átláthatóbb és befogadóbb folyamat lesz". Felszólítja az összes érintett felet, hogy saját politikai orientációján túllépve tanúsítson nyitottságot és építő szellemű hozzáállást, és "ténylegesen működjön együtt a folyamatban".

Az Európa Tanács jogi szakértői testülete szerint aggodalomra ad okot, hogy kétharmados többséget igénylő sarkalatos törvénnyel akarnak szabályozni számos olyan kérdést, amit pedig a normális politikai eljárásmód alapján kellene rendezni. Ezeket a kérdéseket - jegyzi meg a Velencei Bizottság - rendszerint egyszerű többséggel szokták eldönteni. "A kulturális, vallási, erkölcsi, társadalmi-gazdasági és pénzügyi politikát nem kellene sarkalatos törvényekbe betonozni" - olvasható a dokumentumban.

A Velencei Bizottság szerint "a demokrácia működésére gyakorolt potenciális hatás fényében" aggodalomra ad okot az is, hogy adózási és költségvetési ügyekben korlátozzák az Alkotmánybíróság hatáskörét, az állami költségvetés elkészítésében pedig kiemelt szerepet biztosítanak a Költségvetési Tanácsnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.