Az előzetes tervek szerint már 2012 áprilisában beérkezhetnének az első, uniós szintű népszavazás szavazólapjai, az EurActiv szerint viszont a rendszer elindításával kapcsolatos előkészületek nem éppen zökkenőmentesek.
Gerald Häfner, a Zöldek uniós népszavazásért felelős európai parlamenti képviselője úgy fogalmazott: komoly aggodalomra ad okot, hogy sem a megfelelő anyagi források, sem a szükséges munkaerő állomány nem áll rendelkezésre a bevezetéshez az Európai Bizottságban, így az egész rendszer összeomolhat, mielőtt elindulna. Häfner szerint a tagállamok sem tesznek eleget az előkészületek érdekében, a minisztériumok egymást között dobálóznak a feladattal, sőt, sok országban még nem is jelölték ki a kérdésben illetékes vezetőket.
A problémát egyrészt a szavazólapok hitelesítése okozza. Normál esetben ez a tagállamok felelőssége és sok kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a résztvevők útlevél- vagy személyi igazolványszámukkal hitelesítsék az íveket. A szakértők viszont attól tartanak, hogy az ilyen szigor elveszi majd a polgárok kedvét a részvételtől. Ráadásul egyelőre az sem világos, hogy ki fizeti majd a népszavazás jelentős költségét. Mindenesetre máris sorakoznak a leendő uniós népszavazások témái, így többek között népszavazást tartanának a nukleáris energia használatnak tiltásáról, a médiapluralizmus védelméről és arról, hogy a vízhez való hozzáférés alapvető emberi jog. Más kérdés, hogy népszavazás csak olyan kérdésekről tartható, amelyhez nem szükséges az uniós egyezmények módosítása, vagyis a felvetett témák jó része biztosan megbukik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.