- Jelenleg évente mintegy 409 milliárd dollárnyi osztogatnak szét a fosszilis energiahordozók támogatása címén, ami komoly pocsékolásra ösztönzi a fejlődő országokat, ahonnan az energiakereslet és a széndioxid-szennyezés többsége jön - mondta Birol az EurActivnak adott interjújában. Az összeg azért is riasztó, mert mintegy 110 milliárd dollárral magasabb, mint 2009-ben.
Az OECD körébe nem tartozó államok körében a "támogatások megszüntetése az egyetlen lehetséges megoldás", hogy a fejlődés olyan pályára térjen át, aminek 2 fokos hőmérséklet-növekedés lehet a vége. Azonban még az ehhez a verzióhoz tartozó ajtó is bezárulhat, ha a politikai döntéshozók nem cselekszenek gyorsan és határozottan - vélte Birol.
Az IEA fejlődési alapmodellje szerint ugyanis jelenleg hét ország alkalmaz olyan támogatásokat, melyek révén rövid időn belül akár 3,5 fokkal is nőhet az átlaghőmérséklet. "Ha tartani akarjuk magunkat a 2 fokos növekedést tartalmazó pályához, jóval több országnak kell cselekednie. A legfontosabb feltétel, hogy kialakuljon egy jól koordinált nemzetközi cselekvési program" - tette hozzá a szakember.
A Föld átlaghőmérsékletének 3,5 Celsius fokos növekedése "visszafordíthatatlan hatással" lenne a bolygóra az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) szerint, mely egyben a ma ismert élőlények 40-70 százalékának kipusztulását jelentené.
Birol szerint a következő, Dél-Afrikában tartandó Klímaváltozási Konferencia nagyon fontos, egyben az egyik utolsó lehetőség, hogy az állami vezetők megegyezzenek egy fenntartható fejlődési pályáról. A politikai hátszél azonban egyelőre nem a jó irányból fúj.
A Bloomberg felmérése szerint ugyanis hiába a nagy szavak a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányú kihasználása mellett, a szektor támogatása alig egy tizenkettede a fosszilis energiahordozók támogatásának világszerte. Az IEA számításai szerint 2020-ra az összes fosszilis támogatás 660 milliárd dollárra nő világszerte, ami a Föld teljes GDP-jének 0,7 százalékát jelenti.
Amennyiben ezeket a segélyeket megszüntetnék, az energiakereslet 4,1 százalékkal csökkenhetne, az olaj iránti igény napi 3,7 millió hordóval mérséklődhet, a széndioxid-kibocsátás pedig 1,7 gigatonnával eshet vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.