Bűnösnek találta és hét év börtönbüntetésre ítélte tegnap egy kijevi bíróság Julija Timosenkót, Ukrajna 2007 és 2010 között regnáló miniszterelnökét. Az indoklás szerint 2009-ben Timosenko túllépte hatáskörét, Ukrajna számára hátrányos gázszállítási szerződéseket kötött Oroszországgal, és ezzel mintegy 137 millió eurós kárt okozott az országnak. Az ítélet teljes egészében megfelel az államügyészség kívánalmainak, adták hírül nemzetközi hírügynökségek.
Az ötvenéves Timosenko már az ítélet kihirdetésekor közölte, hogy az Európai Emberi Jogok Bíróságához fordul jogorvoslatért. A végsőkig harcolni fogok a jó híremért, tette hozzá. Később internetes oldalán sorsforduló pontnak nevezte az ítéletet az ország számára. „Vagy szabad emberek leszünk, vagy Janukovics bűnözők gettójává változtatja Ukrajnát” – közölte.
Az egykori ukrán kormányfő szerint gyakorlatilag koncepciós perről van szó, amely mögött politikai riválisa, Viktor Janukovics jelenlegi elnök áll. Utóbbi, Timosenko állítása szerint, ily módon próbál tőle megszabadulni a jövő évi választások előtt – Janukovics ezt cáfolja. Ha az ítélet jogerőre emelkedik, az a politikus karrierjének végét jelentheti, hiszen többet nem vállalhatna közéleti tisztséget.
A történtek súlyát jelzi, hogy a televízióban élőben közvetített ítélet kihirdetése után több ezren gyűltek össze a bíróság épülete előtt Timosenko szabadon bocsátását követelve, akiket több száz biztonsági erő próbált feltartóztatni. Tovább fokozta a feszültséget, hogy a helyszínen ellentüntetők is megjelentek.
Annyi biztosnak tűnik, hogy az Ukrajna és az EU közötti, amúgy is lassú közeledés most jó időre megtorpan. Az ítéletnek messzemenő következményei lesznek, az EU pedig át fogja gondolni Ukrajnával szembeni politikáját, így a társulási megállapodás megkötését is – jelentette be Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. (Utóbbi tető alá hozását ez év végére tervezték, annak része egy szabadkereskedelmi egyezmény is.) Véleménye szerint a per nem felelt meg a nemzetközi standardoknak, ezért arra szólítja fel az ukrán hatóságokat, hogy biztosítsák egy fair és átlátható eljárás lefolytatását. Guido Westerwelle német külügyminiszter szintén figyelmeztetett, hogy a történtek nem maradnak következmények nélkül a német-ukrán, illetve az EU-ukrán kapcsolatokat tekintve. Alain Juppé francia külügyminiszter pedig korábban azt mondta, hogy Ukrajna előtt addig nincs európai perspektíva, amíg ilyen típusú ügyek vannak.
A Spiegel szerint az európai közösség most nagy dilemma előtt áll: a kapcsolatok jegelésével ugyanis akaratlanul is Oroszország irányába lökné Ukrajnát – Vlagyimir Putyin orosz kormányfő ugyanis állítólag szívesen látná az országot saját vámuniója, vagy akár egy eurázsiai unió részeként.
A RUE fele a Gazpromé, másik felének közel egésze Dmitro Firtas ukrán üzletemberé. Timosenko főként az általa félreállított, az ukrajnai kormányváltás után viszont újra jó kapcsolatokra szert tett Firtas fellépését látja az őt ért, s végül a börtönbe kerüléséhez vezető támadások mögött.
A RUE fele a Gazpromé, másik felének közel egésze Dmitro Firtas ukrán üzletemberé. Timosenko főként az általa félreállított, az ukrajnai kormányváltás után viszont újra jó kapcsolatokra szert tett Firtas fellépését látja az őt ért, s végül a börtönbe kerüléséhez vezető támadások mögött. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.