BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olcsóbb lehet a fűtés napkollektorral

Együtt csaknem hárommilliárd forint állami támogatást kaphatnak, akik a házukat napkollektorral szerelik fel. Számítások szerint ebből a keretből mintegy négyezren részesülhetnek. Akár a felére is csökkenhet így a fűtési költség.

Sok lakástulajdonos vágya teljesült, amikor a közelmúltban a szaktárca úgy döntött: elindítja a lakossági napkollektor-pályázatot. Az év végéig – illetve a keret kifogytáig – kihasználható lehetőséggel azok a magánszemélyek élhetnek, akik családi vagy legfeljebb 12 lakásos társasházban laknak. Az ingatlanok építési technológiája nem játszik szerepet a Zöld Beruházási Rendszer keretében meghirdetett pályázat szempontjai között. Olyan napkollektoros rendszerek beszerzésére-telepítésére lehet pályázni, amelyek használati meleg víz előállítására, az épület fűtésére, esetleg ezek kombinálására vagy egyéb hőigények kielégítésére szolgálnak.

A pályázat kerete 2,97 milliárd forint, ebből a tervezett beruházás értékének akár a felére is lehet vissza nem térítendő – utófinanszírozású – állami támogatást nyerni, ám ennek összege nem lépheti át lakásonként a 800 ezres határt. A fennmaradó részt a pályázónak kell állnia.

Érdemes belevágni egy ilyen beruházásba – állítja Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke –, hiszen a fűtési számla kisebb összeget mutat majd. Akinek alacsony hőmérsékletű fűtése van (így például padló- vagy falfűtés), akár 40-50 százalékos megtakarításra is számíthat.

A szakember szerint, akik csak a bojlert akarják kiváltani a kollektorral, vagyis meleg víz előállítására szánják, olcsóbban, néhány százezer forintból megúszhatják a beruházást. A fűtésre rásegítő berendezés azonban drágább, a munkadíjjal együtt már elviszi a teljes, azaz a kétszer 800 ezer forintos összeget is. Egy ilyen beruházás öt-hat év alatt térülhet meg. A pontos számításokhoz azonban szükség van az adott lakás paramétereire, műszaki, tájolási adottságaira.

Kiss Ernő szerint a szakértőt semmiképpen nem lehet megspórolni, hiszen a munkákat kizárólag az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. által regisztrált kivitelező végezheti el. De a pályázat elkészítéséhez is nélkülözhetetlen egy épületgépész szakértelmének az igénybevétele. A munkadíj egyébként nem haladhatja meg a teljes beruházási összeg 30, a tervezési díj pedig az 5 százalékát.

Nincs ok az izgalomra, a munkák nem járnak túl nagy kényelmetlenséggel – nyugtatja Kiss Ernő az aggodalmaskodókat. A meleg vizes napkollektor beépítése egy napot vesz igénybe, a fűtésrásegítő rendszer kivitelezéséhez is legfeljebb öt napra van szükség. A gyorsszerelő készletekkel rövid idő alatt és esztétikusan építik be az elemeket.

A szaktárca úgy látja, ki tudják elégíteni a pályázati igényeket, mintegy négyezer jelentkezőre számítanak. Kiss Ernő azonban kissé szkeptikus. A szövetség információi szerint ugyanis óriási az érdeklődés, jóval meghaladja a tárca várakozásait.

A pályázaton elnyerhető támogatás mértéke ideális, ösztönzi a lakosság zöldberuházási kedvét – fogalmaz Őz Beáta, az építőanyag-ipar egyik ismert szereplője, a Velux Magyarország Kft. értékesítési vállalatának ügyvezetője. Mint mondja: energiafelhasználásunk közel 40 százaléka az épületek fűtését szolgálja, ennek közel hatoda a meleg víz előállításához szükséges. Egyetlen napkollektor segítségével azonban fedezhető egy család nyári használati melegvíz-igénye. Ez az arány még a téli hónapokban is elérheti akár a 30-40, éves szinten pedig a 70-80 százalékot. A pályázatot azért is üdvözlendőnek tartja, mert az energiamegtakarítást célzó épületfelújításokban lemaradt piaci szegmenst hozza helyzetbe. Őz Beáta szerint minden egyes hazai felhasználónak eladott napkollektor, amellett, hogy importenergiát vált ki, hosszú távon új munkahelyeket teremt, s az állam adóbevételét is növeli.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.