BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külföldi támadások kereszttüzében Orbán Viktor

Egyre több külföldi lap foglalkozott Magyarországgal az elmúlt hetekben. A Nobel-díjas Paul Krugman a hónap közepén azt írta, a demokratikus intézmények "aláaknázása" folyik Magyarországon. A The New York Times karácsony előtt megjelent cikkében pedig az olvasható, a demokráciával nem egy halálos szúrás, hanem sok kis vágás végez. Nos, ezen a héten is sikerült bekerülni a külföldi sajtóba. Magyarország a diktatúra felé halad, Orbán Viktor de facto egyeduralkodó, és a miniszterelnök visszaforgatja az időt – többek közt ezek olvashatók a lapokban.

A Nobel-díjas Paul Krugman december közepén megjelent „Válság és demokrácia” című cikkében azt írta, hogy „senki, aki ismeri Európa történelmét, nem nézheti borzongás nélkül az ellenségeskedésnek ezt az újjáéledését. De lehet, hogy még rosszabb dolgok történnek". Felhívta a figyelmet az osztrák és a finn szélsőjobb előretörésére, és emlékeztetett az EBRD novemberi jelentésére, amely szerint az EU új tagállamiban, elsősorban ott, ahol a legnagyobb volt a gazdasági visszaesés, erősen csökkent a demokrácia köztámogatottsága. A szerző szerint legalább egy országban, Magyarországon, a demokratikus intézmények "aláaknázása" folyik.

"Magyarország egyik jelentősebb pártja, a Jobbik egy rémálom az 1930-as évekből: romaellenes, antiszemita és még egy félkatonai szárnya is van. De a közvetlen veszély a Fidesztől, a kormányzó jobbközép párttól ered" - fogalmazott Paul Krugman .

Mint írta: a Fidesz tavaly elsöprő többséget szerzett a parlamentben, legalább részben gazdasági okok miatt, valamint "az akkor kormányzó balliberális pártok rossz gazdálkodásának, korruptságának köszönhetően." Krugman szerint a Fidesz által tavasszal "keresztülvert" új alkotmány, "úgy látszik arra hajlik, hogy megalapozza a hatalom állandó megtartását. (...) mindez a tekintélyelvű uralom újbóli létrehozásához vezet a demokrácia egy papírvékony máza alatt, Európa szívében. És ez egy példa arra, hogy mi történhet sokkal szélesebb körben, ha ez a válság folytatódik" - írta Paul Krugman.

A szerző szerint nem világos, hogy mit lehetne tenni Magyarország "autoriter" irányba történő csúszása ellen. Megfogalmazása szerin az amerikai külügyminisztérium javára írható, hogy "nagyon is rajta van az ügyön", de ez alapvetően európai kérdés.

Clinton levele

Éppen ezen a héten került napvilágra, hogy levelet küldött az Egyesült Államok külügyminisztere, Hillary Clinton Orbán Viktornak. A Népszabadság információi szerint az amerikai diplomácia vezetője a magyar demokratikus intézményrendszer szisztematikus leépítésével kapcsolatban fejti ki véleményét.

A lap úgy értesült, hogy a levél megerősíti az elmúlt hetekben többször hangoztatott amerikai aggodalmakat a bíróságok függetlenségével, az új egyházügyi törvénnyel és a média szabadságával kapcsolatban. Új bírálati elemként felbukkan a Klubrádió frekvenciájának másnak ítélése.

Az amerikai nagykövetség nem erősítette meg az Orbán Viktornak címzett levél hírét kedden az MTI-nek. "Ezt sem mi, sem Washington nem fogja megerősíteni" - közölte a diplomáciai képviselet. Hozzátette, hogy a nagykövetség nem ad tájékoztatást a washingtoni külügyminisztérium diplomáciai kommunikációjáról, és ahhoz nem fűz megjegyzést.

A nagykövetség kitért arra: az Egyesült Államok többször kifejezte aggodalmát a magyar alkotmány lényegi reformja miatt, jelezve, hogy a személyi szabadságjogokat, valamint a szükséges fékek és ellensúlyok rendszerét meg kell őrizni. "Fontos, hogy ezeket a változtatásokat megfelelő átláthatóság jellemezze, és vita kísérje" - közölte a nagykövetség.

Orbán Visszaforgatta az idő kerekét

A The Times konzervatív napilap internetes változatában Adam LeBor tudósító azt írja, hogy "Magyarország ütközés felé tart az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal, miután jobboldali kormánya nem tett eleget azoknak a brüsszeli felhívásoknak, hogy vonja vissza az EU-jogsértőnek minősített törvénytervezeteket", jóllehet a gazdaság az összeomlás felé vette az irányt. Az írás szerint a Fidesz tavalyi választási győzelme óta csaknem minden, korábban független intézményt ellenőrzése alá vont, most pedig "a jegybank került a tűzvonalba".

Elemzők szerint Magyarországnak égetően szüksége lenne pénzügyi segítségre, miután két hitelminősítő is megvonta befektetésre ajánlott adósosztályzatát, ami "fenntarthatatlan szintekre" emelte az állami hitelfelvétel költségeit. A brit lap tudósítója nyugati diplomatákat idéz, akik szerint a külföldi cégek "egyre óvatosabbak" a magyarországi befektetésekkel a kormány "kiszámíthatatlan viselkedése miatt"

Kedden másik elemzésben is kitért a The Times a magyarországi belpolitikára. Charles Bremner, a lap európai szerkesztője szerint Orbán Viktor kormánya "aggasztó mértékben forgatta vissza az időt, és az EU nem sokat tehet ebben az ügyben". Bremner szerint Orbán Viktor "szembeszállása Európa civilizált normáival aggasztja a közép-európai ellenzékiek azon nemzedékét, amely még küzdött a szabadságért a kommunista uralom alatt"

Féltik a demokráciát

A Der Standard liberális osztrák napilap keddi számában Félelem uralkodik Magyarországon című írásában Paul Lendvai Bibó Istvánt idézve azt írta, "demokratának lenni mindenekelőtt annyit tesz, mint nem félni", ugyanakkor szerinte Magyarországon egyre inkább a félelem jellemző, elsősorban a gazdasági összeomlás réme miatt.

A publicista kiemelte, hogy a kormány állításával szemben az ország problémái belső okokra vezethetők vissza, azok független szakértők szerint a kabinet "dilettáns gazdaságpolitikájának" következményei.
A cikk szerint Orbán Viktor "Magyarország de facto egyeduralkodója", s habár értelmiségi körökben "a legvadabb híresztelések terjengenek róla", egyelőre nem készül palotaforradalom a Fideszen belül.

A lap a magyar kultúrpolitikáról is kommentárt közölt. A "Kultúrpolitikai csaták Magyarországon" címmel megjelent írás szerzője, Herwig Höller a budapesti "Hősök, királyok, szentek" kiállításra utalva megjegyzi, a kormány egyre inkább patrióta, a múltba visszatekintő művészetpolitikát folytat.

Az alaptörvényhez készült, Kerényi Imre által rendet festményeket is hosszasan bemutató írás kiemeli, hogy a kormány nem tűri meg az új irányvonallal szembeni kritikákat.

"Rohamtempóban a diktatúra felé”

"Rohamtempóban a diktatúra felé" címmel közölt cikket a magyar alaptörvényről a svájci Tages Anzeiger. A kommentár szerint az elmúlt másfél évben Orbán Viktor és a Fidesz "egy szűk baráti kör" irányítása alá vonta az országot, "mindenhova a parlament ellenőrzésével szemben immunis, hosszú kinevezések által védett vazallusokat ültetett".

Az írás úgy fogalmaz: az új alkotmány "az autópálya, melyen Magyarország nagy sebességgel halad a diktatúra felé", megjegyezve, hogy január elsejétől az ország már nevében sem köztársaság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.