Coreplast Műanyag Újrafeldolgozó Klaszter néven közös klasztert hozott létre 12 magyarországi műanyaghulladék-kezelő vállalkozás azzal a céllal, hogy új előkezelési, alapanyag- és termékgyártási technológiákat fejlesszenek ki. Az ÉMOP-1.2.1 pályázatán 39,97 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyertek el a tervezett kutatás-fejlesztési, marketing- és piackutatási, valamint menedzsmentfeladatok végrehajtására.
Az elmúlt évek látványos fejlődése ellenére a műanyaghulladékok szelektív begyűjtése és hasznosítása Magyarországon még mindig jelentősen elmarad az Európai Unió átlagától, miközben a hulladékból visszanyert másodlagos alapanyag jelentős részét Nyugat-Európában vagy Kínában használják fel új termékek gyártására. Emellett a hasznosító technológiák többnyire csak a másodlagos alapanyag-előállításig működnek, a működő újrafeldolgozó üzemek pedig jellemzően csomagolási célú műanyag-hulladékokat hasznosítanak, miközben korlátozottak a hasznosítói kapacitások a gépjárműipari, az elektromos-elektronikai ipari és az építőipari műanyaghulladékok hasznosítására. A helyzet javítása érdekében fogott össze 12 magyarországi műanyaghulladék-hasznosító vállalat, s alapította meg a Coreplast Klasztert.
A teljes program megvalósításának költségigénye az előzetes tervek szerint 50,64 millió forint, ebből 79 százalékot tesz ki a pályázaton elnyert támogatás. A klaszter által megfogalmazott s támogatásban részesített másfél éves program legfontosabb célja pedig olyan új technológiai eljárások és új termékfejlesztések kidolgozása, amelyek segítenek abban, hogy a Magyarországon képződő műanyaghulladékok minél nagyobb hányadát sikerüljön idehaza hasznosítani, az előállított másodnyersanyagok pedig a lehető legnagyobb értéket képviseljék – fejtette ki Sőrés András, a Coreplast Klaszter klasztermenedzsere.
Ezen belül – egyebek mellett – kiemelt feladat minden műanyaghulladék esetében a legmagasabb szintű újrafeldolgozási technológia kialakítása; az optimális üzemnagyságok kifejlesztése; a műanyaghulladék újrafeldolgozásának magasabb szintre emelése; valamint a továbbfeldolgozási szint fokozásával további hozzáadott érték biztosítása. A klasztertagok ugyancsak célként fogalmazták meg a másodlagos alapanyagból történő közvetlen termékgyártással a hasznosítók árbevételének és exportjának növelését; a termelés teljes vertikumának megteremtésével új munkahelyek létesítését, az országhatárokon átívelő technológiai transzferek kifejlesztését; továbbá az újabb k+f és innovációs pályázati lehetőségek kutatását. A klasztermenedzsment a pályázat előkészítése során szerződést kötött a Magyar Fejlesztési Intézettel is, a termékfejlesztés k+f+i feladatait pedig a Miskolci Egyetem műanyagipari kutatói végzik majd.
A programban külön feladat a marketing és a piackutatás, amelynek részeként a klasztertagok célja a projektben kifejlesztett technológiákkal előállított új termékek belföldi és külföldi elhelyezésének segítése, s irántuk tartós kereslet generálása. Így a projekt keretében elvégzendő piackutatás feladata lesz a hasznosított másodlagos alapanyagból készült késztermékek piacának feltérképezése, tehát a célpiacok kutatása és behatárolása.
- FE-Group Invest Zrt.
- Holofon Zrt.
- Mikrolin Kft.
- Pandan Kft.
- Remat Zrt.
- Sárvári HUKE Kft.
- Manitox Kft.
- Perem Kft.
- Recylab Kft.
- Hoister Kft.
- ARRK Kft.
- FE-Group Invest Zrt.
- Holofon Zrt.
- Mikrolin Kft.
- Pandan Kft.
- Remat Zrt.
- Sárvári HUKE Kft.
- Manitox Kft.
- Perem Kft.
- Recylab Kft.
- Hoister Kft.
- ARRK Kft.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.