A Die Welt című német konzervatív lap "Ó, milyen szép Kanada" című kommentárjában az olvasható: a baloldali ellenzékiek is "fintorogtak" az Amerikai Népszavában megjelent Kertész-írás hangvétele miatt, amely "egyébként csak a Fidesz-kormány által nagyvonalúan eltűrt antiszemita hecclapokra" jellemző, és "fordított előjellel" ugyan, de túlságosan is emlékeztet arra a "rasszizmusra", amely a magyar nacionalistáktól ismert.
Lehet, hogy az írónak csak elege lett mindabból, ami a mai Magyarországon folyik, "egy országban, ahol (...) már egy egész seregnyi nemzetközileg elismert művész és értelmiségi érzi kirekesztve magát" - jegyezte meg a szerző. Hozzátette: Kertész esete megmutatja, "miként működik a vélemények játéka ma Magyarországon", ahol "Orbán Viktor házi értelmiségijeként zavartalanul garázdálkodhat Bayer Zsolt jobboldali és antiszemita publicista".A szerző kifejtette: nem valószínű, hogy Kanada megadja a menekültstátuszt Kertésznek, de ha ez mégis megtörténne, akkor Magyarország "végérvényesen az erkölcsi bóvli kategóriába kerülne".
A Neue Zürcher Zeitung nemzetközi kiadása felidézte: tavaly áprilisban a negyedik egymást követő alkalommal ítélték oda a román színházi szövetség, az Uniter díját egy romániai magyar nyelvű színháznak. Idézte Iulia Popovici kritikust, aki a siker kulcsát a román színházi iskola és a magyar pszichológiai realizmus ügyes keverékében látja. Emellett szerepet játszik Popovici szerint a színház bukaresti pénzügyi támogatása, amely a magyar kisebbség kulturális látásmódját külső befolyásokkal szemben is nyitottá teszi. "Ami a kulturális területen egy kisebbségi kultúra normális támogatásának látszik, a román társadalomban egyre inkább viták tárgya" - írta a lap.
Elegendő volt, hogy a román jégkorongcsapat néhány játékosa a magyar himnuszt énekelje, hogy botrány kerekedjen belőle - jegyezte meg. Miután a székely politikai életben ismét felmerült az autonómia iránti törekvés és a Jobbikkal való kapcsolatok is ismertté váltak, nagy volt a felzúdulás Bukarestben - írta. A szigorú bukaresti centralizmus a saját elsődleges igazolását egy magyar irredentizmus veszélyében látja az NZZ szerint. Másrészről - tette hozzá - "magyarországi jobboldali radikális pártok" megpróbálják céljaik érdekében felhasználni a székelyeket. A szerző idézi Andreai Serban rendezőt is, akinek a megállapítása szerint a kolozsvári magyar színház budapesti vendégjátékát a magyar elit "féltékenység (+igen, nagyszerűek+) és arrogancia (+de nem idevalósiak+) elegyével fogadta, s Bukarestben ugyanez volt a helyzet. Akár a nomádokat, sehol sem fogadják el őket teljesen".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.