BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tárki: A választások óta most van a legközelebb a Fideszhez az MSZP

A Tárki Társadalomkutatási Intézet 2012. februári pártpreferencia-kutatása alapján továbbra is magabiztosan vezet a FIDESZ-KDNP az MSZP és a többi parlamenti párt előtt, ugyanakkor a 2010-es országgyűlési választások óta idén januárban és februárban állt a két nagyobb párt a legközelebb egymáshoz.

Az 1000 fő megkérdezésén alapuló, a 18 éves és idősebb lakosságot életkor, nem, iskolai végzettség és lakóhely szerint reprezentáló kutatás alapján az elmúlt egy hónapban kis mértékben nőtt mind a FIDESZ-KDNP, mind pedig az MSZP támogatottsága, míg a pártválasztásukat eltitkolóké valamelyest csökkent.

A pártpreferenciájuk tekintetében bizonytalanok vagy azt eltitkolók táborának csökkenéséből tehát a két nagyobb párt, főleg a szocialisták profitáltak, mert bár a FIDESZ-KDNP és az MSZP támogatottsága egyaránt 2-2 százalékponttal nőtt az elmúlt egy hónapban, de ez az alacsonyabb támogatottságú szocialisták esetében arányosan nagyobb növekedést jelent. Februárban a kormánypártokat a januári 18 százalék után teljes népesség 20 százaléka választotta, míg a szocialista pártra a januári 11 százalékot követően 13 százalék szavazna – írja a Tárki.

A pártszimpátia tekintetében döntésképtelenek vagy választott pártjuk nevét el nem árulók aránya a januári 50 százalék után februárban 47 százalékra csökkent. A pártválasztók körében az előzőekhez hasonló változásokat találunk: a FIDESZ-KDNP támogatottsága a januári 37 százalékról 39 százalékra, az MSZP-é pedig 23 százalékról 26 százalékra nőtt. A pártpreferenciák terén az elmúlt másfél évben történt elmozdulások hatására a két nagyobb párt közötti különbség idén januárban és februárban a legkisebb a 2010-es parlamenti választások óta.

Az elmúlt hónapokban nem történtek lényegi elmozdulások, ehhez képest ebben a hónapban az eddigiektől valamelyest elütő, bár kismértékű változásokat mért a kutatóintézet. „Hogy ezek a változások egy trendváltás első jelei vagy csak egyszeri jelenségek, arra a következő hónapok pártpreferencia-kutatásai adhatják meg a választ” – vélekednek a szakértők.

A másik két parlamenti párt közül a Jobbik támogatottsága a teljes népességen belül nem változott, mivel januárban és februárban egyaránt 11 százaléknyian szavaztak volna a Jobbikra, a pártválasztók között viszont kismértékben, 23 százalékról 21 százalékra csökkent a táboruk. Az LMP szavazótábora a teljes népességen belül januárban 4 százalék, februárban 3 százalék volt, a pártválasztók körében pedig 9 százalékról 7 százalékra csökkent.

A parlamenti frakcióval nem rendelkező Demokratikus Koalíció először lépte át a parlamenti küszöböt: „egy most vasárnapi országgyűlési választásokon” a teljes népesség 3 százaléka, a pártválasztók 5 százaléka szavazna a pártra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.