„Január óta összesen mintegy kilencmillió, s ezzel a korábbiakhoz képest félmillióval több ember számára szervezték meg – a közszolgáltatók bevonásával – a lakossági szelektív hulladékgyűjtést Magyarországon” – nyilatkozta lapunknak az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. (OHÜ) ügyvezetője. Vámosi Oszkár közölte: a szervezet 2015 előtt már azt a célt akarja teljesíteni, hogy az egész országban igénybe lehessen venni ezt a szolgáltatást. Jelenleg országosan mintegy 700 igen kis lélekszámú településen nincs megoldva a lakossági szelektív hulladékgyűjtés, mivel ezeken a helyeken – a nagyobb településeken bevált megoldások – nem alkalmazható gazdaságosan, ezért speciális módszerek kidolgozására van szükség.
Az idei évtől az állam által létrehozott OHÜ van felhatalmazva országos feladat- és hatáskörrel a termékdíjas termékekből keletkezett hulladékok gyűjtésének, hasznosításának egyedüli koordinálására. A korábbi, csaknem két tucat koordináló szervezet (magáncégek) ezen a területen végzett tevékenysége megszűnt.
„A korábbi rendszer hibás koncepciója miatt az állam a termékdíj-befizetések híján, illetve elmaradásával jelentős összegű bevételtől esett el” – hangoztatta Vámosi Oszkár. Az OHÜ vezetője szerint ennek fő oka az volt, hogy a korábbi – minden évben többször is módosított – termékdíjtörvény termékdíj-fizetési mentességet tett lehetővé azzal, hogy a koordináló szervezetek magukra vállalták a törvényben előírt mennyiségű hulladékhasznosítást. Ennek aránya azonban alacsony volt, rendre nem felelt meg az európai uniós elvárásoknak. Teljesítési gondot okozott az is, hogy a csaknem két tucat koordináló szervezet egymástól eltérő érdekeik miatt egyéni megállapodásokat köthettek a termékdíjfizetésre kötelezettekkel – mondta Vámosi.
Az OHÜ vezetője szerint a korábbi törvényi szabályozás hiányosságait kihasználva számos piaci szereplő indokolatlan előnyhöz jutott, hiszen rendkívül alacsony teljesítmény, illetve teljesítés ellenére is teljes termékdíjmentességet élvezhetett, szemben azokkal, akik valóban teljesítették a vállalásaikat. Ezt a kettős mércét az új törvény megszüntette.
„A tavaly elfogadott termékdíjtörvény új és számon kérhető alapokra helyezte a kiterjesztett gyártói felelősség, valamint „a szennyező fizet” elvét és gyakorlatát, nem enged kibúvót a termékdíjak megfizetése alól” – hangsúlyozta Vámosi Oszkár. A termékdíjból idén várhatóan 60 milliárd forint lesz az összbevétel – amit az adóhatóság számlájára kell befizetni –, az előzetes információk szerint ez év első negyedévben mintegy 17 milliárd forint adóbevétel keletkezett a termékdíjakból. Az éves összegből 15,18 milliárd jut a termékdíjas termékekből keletkezett hulladékok gyűjtésének, hasznosításának finanszírozására. Ezt az összeget az állami tulajdonban lévő OHÜ kizárólag a hulladékgazdálkodás e területén, a hulladékgyűjtő, -kezelő, illetve -hasznosító tevékenység finanszírozására fordítja. Ebből a keretből mintegy 2,5 milliárd forint a lakossági szelektív hulladékgyűjtést végző közszolgáltatók tevékenységének részfinanszírozására jut.
Az előzetes adatok szerint az első negyedévben időarányosan teljesült a lakossági szelektív hulladékgyűjtés és -hasznosítás. Az idei év eddigi eredményeihez tartozik, hogy a hulladék akkumulátorok és a gumiabroncsok gyűjtésére, hasznosítására megjelentek a közbeszerzési kiírások, amelyen jelentős számú vállalkozás indulhat. A közeljövőben megjelenő közbeszerzési kiírásokban a legnagyobb mennyiséget adó csomagolási hulladékok, valamint az elhasznált elektromos és elektronikai berendezések gyűjtésére és hasznosítására lehet majd pályázni.
Ettől az évtől minden olyan vállalkozás kikerült a termékdíjfizetésre kötelezett körből, amelyik nem előállítja, vagy nem elsőként hozza hazai forgalomba a csomagolószert, hanem azt csak felhasználja. Ezzel a korábbi, félmilliót is meghaladó kötelezetti kör néhány tízezerre szűkült, hiszen csak a termékdíjas termékeket gyártók vagy az ilyen termékeket itthon elsőként forgalomba hozókat terheli a díjfizetés. Így például a sarki virágárus néni, az utcai büfés bácsi bizonyosan kikerült a kötelezettek közül.
Ettől az évtől minden olyan vállalkozás kikerült a termékdíjfizetésre kötelezett körből, amelyik nem előállítja, vagy nem elsőként hozza hazai forgalomba a csomagolószert, hanem azt csak felhasználja. Ezzel a korábbi, félmilliót is meghaladó kötelezetti kör néhány tízezerre szűkült, hiszen csak a termékdíjas termékeket gyártók vagy az ilyen termékeket itthon elsőként forgalomba hozókat terheli a díjfizetés. Így például a sarki virágárus néni, az utcai büfés bácsi bizonyosan kikerült a kötelezettek közül.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.