BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Deutsche Welle: A nacionalizmus reneszánsza Magyarországon

David M. Wineroither osztrák politológus a pénteki Der Standardban Reinhard Oltnak, a Frankfurter Allgemeine Zeitung német konzervatív napilap tudósítójának a magyar kormányról közölt írásával vitatkozik. A Deutsche Welle német közszolgálati műsorszóró társaság pedig „A nacionalizmus reneszánsza Magyarországon” címmel közölt cikket angol nyelvű hírportálján.

Reinhard Olt a múlt héten a liberális osztrák lap hasábjain védelmébe vette a magyar kormányt és Wolfgang Schüssel osztrák exkancellár budapesti beszédét a bírálatokkal szemben.

Wineroither, az Innsbrucki Egyetemnek a budapesti Közép-európai Egyetemen (CEU) kutató oktatója a Der Standardban megkérdőjelezi, hogy Orbán bírálata baloldali körök "projektje" lenne és úgy véli, még a konzervatívoknak is "égnek kellene álljon a haja" a kormány politikájától.

Négy pontba szedve vitatja azt, amit Olt is a kormány érdemének tud be: a hatalomkoncentráció általi jobb kormányozhatóság, a rendszerváltás  állampolgári kívánságára való lezárása, az államháztartás rendbetétele, valamint egy "modern, józan patriotizmus".

Wineroither érvei  szerint a "konzervatív forradalom" törvénykezése reformképtelenné és kormányozhatatlanná teszi az országot, mihelyt a Fidesz elveszíti a választást. A költségvetést illetően a kormány elődei radikális takarékossági politikájából él. A "nagyon aktív nemzetiségi politika" csak megosztotta a határon túli magyarságot, a politikai vezetés pedig Európa-politikailag elszigetelődött, Európán kívül keres új partnereket, s Brüsszelt "új Moszkvának" állítja be - áll a cikkben.

A Deutsche Welle hasábjain a szerző, Keno Verseck szerint az utóbbi időszakban Magyarországon a nacionalizmus újjászületése figyelhető meg. Ennek a folyamatnak a része Nyirő József tervezett újratemetése. A folyamatot sikerrel mozdította előre a szélsőjobboldal, "most pedig Orbán Viktor miniszterelnök és konzervatív nacionalista pártja, a Fidesz" támogatásával halad tovább.

Hozzátette: Orbán újraértékeli a kapcsolatokat azokkal a szomszédos országokkal, amelyekben jelentős magyar kisebbség él, és ennek során egy "új revizionista politikát követ". Az egyelőre nem valószínű, hogy megkockáztatja a szakítást a határok újratárgyalásának tabujával, de figyelemre méltó, hogy minden eddigi "posztkommunista magyar kormánynál" erősebben hangsúlyozza a régióban élő valamennyi magyar egységét - írta Verseck.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.