A Die Pressében Oliver Grimm aaról írt, hogy Európa rémálomszerű valóságot él át újra: úgy tűnik, az EU keleti bővítése, amelynek erősítenie kellett volna a demokráciát, jogállamiságot és az állampolgári szemléletet a Varsói Szerződés egykori országaiban, éppen ezt a célt egyre több országban is elvéti. A vezető osztrák konzervatív napilap szerint a keresztény-konzervatív Orbán Viktor "keménykezű hatalmi politikáját" még be lehetett tudni egyedi esetnek, "az előző évek szocialista nepotizmusa" következményének.
A legújabb romániai és bulgáriai események alapján azonban aggasztó minta kezd kirajzolódni - írta, Bulgáriából Miroszlava Todorovának, a bírák szövetsége elnökének szerdai elmozdítását felidézve. Ezekben az országokban a pártok szélsőséges módon azonosulnak azzal a felfogással, hogy a politika zéró összegű játék - vélekedett a szerző. Amint hatalomra jutnak, a pártok a lehető legrövidebb időn belül magukhoz ragadnak minden hivatalt, megpróbálják hatalmukat olyan hosszú időre bebetonozni, ameddig csak lehetséges, és az "aki nincs velünk, az az ellenségünk" felfogást képviselik.
Tűrhetetlen egy EU-tagországban, hogy Victor Ponta rendkívüli törvénnyel, népszavazással akarja eltávolítani Traian Basescu államfőt - írta a Der Standard brüsszeli tudósítója, Thomas Mayer. "Ebben a tekintetben hálásak lehetünk Pontának, mert gátlástalan eljárása felébresztette az európai partnereket és most figyelmesen követik az eseményeket" - tette hozzá a vezető osztrák liberális napilap újságírója. Elfogadhatatlannak nevezte, "ahogy az európai pártcsaládok kettős mércével mérnek".
Amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök "botrányos törvényeit" keresztülkorbácsolta a parlamenten, az európai szocialisták diktatúráról beszéltek, a Zöldek és a liberálisok kizárási eljárást szorgalmaztak, a konzervatívok "émelyítő módon" ártalmatlan színben tüntették fel az ügyet - fogalmazott. Ponta esetében - vélekedett - éppen a fordítottja zajlik mindennek. Hozzátette: jó, hogy létezik egy olyan nemzetek feletti, és jogszabályban előírtan pártok feletti intézmény, mint az Európai Bizottság. "Remélhetőleg olyan bátor lesz Ponta esetében, mint Orbán - vagy Nicolas Sarkozy roma-politikája - esetében volt" - írta.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap a romániai belpolitikai fejleményekkel kapcsolatban Nem családi ügy címmel közölt pénteken vezércikket, amelyben foglalkozott Magyarországgal. A szerző, Günther Nonnenmacher, a lap öttagú szerkesztőbizottságának tagja hangsúlyozta: az uniós intézmények joggal aggódnak a romániai demokrácia és jogállamiság miatt, és "semmi okuk nincs arra, hogy gyengédebben bánjanak Ponta román kormányfővel, mint magyar szomszédjával, Orbánnal".
A magyar miniszterelnök "mégiscsak választás útján korrekt módon létrejött és az alkotmány módosításához elegendő nagyságú többségre támaszkodik, Ponta ellenben dezertőrök segítségével kormányoz" - fejtette ki. Hozzátette: hibának bizonyult, hogy "jelképes politikai okokból" olyan országokat vettek fel az EU-ba, amelyek nem feleltek meg a tagsági követelményeknek. Most pótolni kell az elmaradásokat, és ezt nem gátolhatja meg "a „pártcsaládokon” belüli szolidaritás".
MTI-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.