Az energiahatékonysági piac cégeinek érdekérvényesítő szervezete szerint az értéknövekedés a nemzetközi karbonpiacon az utóbbi időben tapasztalt kvótaár-emelkedésnek köszönhető. A MEHI szerint emiatt a korábban becsült 265 milliárd helyett 328 milliárd forint bevétel érkezhet a fel nem használt szén-dioxid-kvóták árveréséből 2013–2020 között. Ez azt jelenti, hogy az éves bevétel összege 33 milliárdról mintegy 41 milliárdra nőhet.
Az EU előírásai szerint a karbonforintok felét klímavédelmi célokra kell költenie az országnak. A MEHI szerint a karbonvagyont leghatékonyabban az épület-energiahatékonysági beruházások támogatásánál lehetne felhasználni.
A karbonforintok felhasználása a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium illetékességébe tartozik, azonban a szaktárca egyelőre nem nyilatkozott arról, hogyan kívánja felhasználni ezeket a forrásokat – mondta lapunknak a MEHI elnöke. Bart István közölte: bár a karbonforintok kiszámíthatóan beérkeznek majd, nincsenek betervezve a jövő évi költségvetésbe, csak annyit mond a büdzsé tervezete, hogy az NFM tetszés szerint hozzácsatolhatja bármilyen előirányzathoz, amely az éghajlatváltozás elleni harcot szolgálja. A MEHI elnöke szerint fontos volna az energiahatékonysági piacon érdekelt cégeknek tudni, a kormány mire költené a pénzt.
Az említett bevételen kívül az ország további több mint 21 milliárd forintra számíthat a 2008–2012-es periódusból visszamaradt, a cégeknek ki nem osztott kvóták árverezéséből 2013 áprilisáig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.