Ha egy rénszarvas fut, testének túl kellene melegednie. Ez mégsem történik meg.
Egy maratoni futó nem venne fel gyapjúpulóvert. Másrészt azonban a bunda kiválóan véd a hideg ellen. Ez dilemmát jelent a rénszarvasok számára, amelyeknek még a ragadozók elől is menekülniük kell.
Az állatoknak azonban van módszerük a túlmelegedés ellen. A kutatók kilenc jávorszarvasünőt futtattak futószalagon egy klímakamrában. A többhetes tréning során 20 perces futáshoz szoktatták az állatokat kilenc kilométer/óra sebességgel. Közben mérték a légzés szaporaságát, az agy hőmérsékletét és a fejben található erek vérbőségét.
A teszt során a helyiség hőmérsékletét fokozatosan 10-ről 30 Celsius-fokra emelték. Ezalatt az állatok légzése három fázisban változott: a légzés frekvenciája 7-ről gyorsan percenkénti 250-re emelkedett, és a szarvasok az orrukon át lélegeztek. Ennek során víz párolgott el a nyálkahártyáról, ami lehűtötte a vért az orrüregben. Hosszabb futás esetén az állatok ráadásképpen lógó nyelvükkel is hűtötték magukat, hasonlóan a kutyák lihegéséhez. Amikor az agyszövet hőmérséklete túllépte a kritikus 39 fokot, a jávorszarvasok működésbe hoztak egy „hőcserélőt”: egy olyan érhálózatban, ahol a vénák és az artériák egymás mellett futnak, a hideg vénás vér lehűtötte az agyhoz áramló meleg artériás vért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.