meteorológia Még a leghatalmasabb tornádók helyét is csak nehezen lehet meghatározni, és még kevésbé lehetséges előre jelezni útjukat. A meteorológusoknak ehhez ugyanis csak időjárási radarok és viharmegfigyelések állnak rendelkezésére - két viszonylag bizonytalan prognosztizáló módszer.
Egy új fejlesztésű módszer azonban most megoldást jelenthet. Kutatók kidolgoztak egy módszert, amelyhez mindössze egy rövidhullámú elektromágneses hullámokat befogó antennára van szükség. Ezzel ugyanis rögzíteni tudják, hogy kialakulóban van-e, és ha igen, hol képződik nagyobb tornádó.
Szinte az összes, jelentősebb károkat okozó tornádó, különösen veszélyes felhőformációkból, úgynevezett szupercellákból alakul ki. Ezeken belül hosszú ideig sokáig és erősen forognak a felfelé tartó szelek, miközben porszemcsék és vízcseppek kavarognak egymás körül. A tudósok pedig éppen ezt használták fel találmányukhoz: ezek a részecskék ugyanis a súrlódás hatására pozitív és negatív töltésre tesznek szert. A negatív töltésű részecskék eközben felfelé, míg a pozitívak lefelé mozognak. Ebben a feszültségmezőben rövidhullámú sugárzás jön létre, amelyet a kutatók érzékelője képes befogni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.