BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdokat nyerhetne az állam

Mintegy 10 ezer új munkahely megteremtéséhez járulna hozzá a Magyar Értékes Hulladék Kezelők Közhasznú Egyesülete (MÉHKE) által szorgalmazott kötelező betétdíjas rendszer bevezetésével az állam. A tervvel a kormányzat is foglalkozik egy ideje

Az eldobható italcsomagolásokra kiterjedő kötelező betétdíj egyszerre segítené az európai uniós hulladékhasznosítási célok teljesítését, valamint a hazai italgyártókat és forgalmazókat a fekete és szürke termékáramok kizárásában – derül ki a hulladékkezelő cégeket tömörítő szakmai szervezet, a MÉHKE javaslatából. Az egyesület álláspontja szerint a betétdíj hatékonyan segítené a csomagolási hulladékok visszagyűjtési arányának növelését, miközben az állam, a gazdasági szereplők és a lakosság számára egyaránt olcsóbb, átláthatóbb rendszert képezne, a jelenlegi bonyolult környezetvédelmi termékdíjas rendszerhez képest.

Az egyesület számításai szerint a kötelező betétdíj kivetése hosszútávon évi több tízmilliárd forint állami bevételt teremtene. A rendszert kialakításának terhét magára vállaló szakmai szervezetként pedig a MÉHKE vállalná, hogy az indulást követően már az első évben egy olyan célzott közfoglalkoztatási munkahely-teremtő programot finanszírozna meg, amely országosan mintegy 10 ezer ember munkához jutásához járulna hozzá, a közfoglalkoztatottak tömegének lehetővé téve, hogy valóban visszavezethetőek legyenek a munka világába.

A kötelező betétdíj bevezetésével automatikusan csökkenne az illegálisan forgalomba helyezett termékek mennyisége, amely egyszerre segítené a hazai italgyártókat, kereskedőket piacaik hosszú távú megőrzésében, s forgalmuk növelésében is. Emellett az állam súlyos milliárdokat takaríthat meg azzal is, hogy a közösségi hulladékgazdálkodási elvárások teljesítésével elkerülné, hogy az EU környezetvédelmi teljesítések területén újabb szankciókat, büntetéseket szabjon ki hazánkra.

A rendelkezésre álló információk szerint az európai uniós hulladékgazdálkodási célokkal összhangban elkészített második és harmadik Országos Hulladékgazdálkodási Terv célkitűzései szerint a kommunális hulladékok szelektív visszagyűjtési és hasznosítási arányát 2016-ra 35 százalékra, 2020-ra pedig 50 százalékra kell növelni. Így Magyarországnak 2016-ra éves szinten EU felmérések alapján 1,645 millió tonna hulladék hasznosítását kell megoldani, ami a MÉHKE szerint a jelenlegi termékdíjas szabályozással elképzelhetetlen.

„Mindenki jól járna a kötelező betétdíjjal Magyarországon, amelynek bevezetése nemcsak a környezetvédelmi célok eléréséhez, a gazdaság és a foglalkoztatás növekedésének beindításához járulna hozzá, de kedvező lenne a környezettudatos fogyasztóknak is” – fogalmazott Garanadra Gyula, a MÉHKE elnöke. A szakember kifejtette: a kötelező betétíj a lakosság számára is árcsökkenést jelentene, mivel a betétdíj a visszaváltást követően visszajár, míg a jelenlegi rendszerben az italtermékek árába beépített termékdíj összegét a vásárló soha nem kapja vissza. A rendszer hazai alkalmazását követően könnyen előfordulhat, hogy a betétdíj fogyasztó részére történő visszafizetését követően kevesebbe kerülnének az italtermékek, mint korábban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.