„Mindenképp a pénzünkhöz akarunk jutni, de az elmúlt időszakban már nem volt tárgyalás a cég vezetésével, nem hívnak már bennünket össze” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Csepregi Kálmán. A termelő korábban 80 millió forint értékű élősertést szállított Pápára, állítása szerint ebből a cég ma is tartozik neki hozzávetőleg 70 millióval. Csepregi megerősítette lapunknak: a termelők azt várják, hogy a kormányzat szereplői lépjenek, és fogadják a beszállítókat. A gazdák jogi segítséget is várnak az ügyükben.
A termelő hozzátette: a korábbi ajánlat óta – amelyet a beszállítók visszautasítottak – nincs érdemi tárgyalás a vállalat és a pénzükre váró beszállítók között.
Mint azt lapunk korábban megírta, néhány hete a többségi önkormányzati tulajdonban lévő cég azzal az ajánlattal állt elő élőállat-beszállítói részére, hogy tartozásainak csak 70 százalékát fizetné ki, azt is csak 2014 decemberéig. A fennmaradó 30 százalékról a gazdáknak le kellett volna mondaniuk. A termelők a javaslatot visszautasították.
„Június végén írtunk levelet, amelyet a Vidékfejlesztési Minisztériumnak címeztünk, azzal a kéréssel, hogy továbbítsák azt a miniszterelnöknek, a házelnöknek, a belügyminiszternek, a nemzetgazdasági miniszternek, valamint az Agrárkamarának és a Miniszterelnökségnek. Ebben kifejtettük a helyzetet” – nyilatkozta lapunknak egy másik termelő. A több millió forintjára váró Böjtös László – aki egyébként a pápai húsüzemben korábban résztulajdonos Nyugat-Agro Kft. ügyvezetője is – hozzátette: „mivel erre nem kaptunk választ, egy második levelet is küldtünk néhány napja, amelyet csak a miniszterelnöknek, a vidékfejlesztési miniszternek és a belügyminiszternek címeztünk. Arra kértük őket, hogy legkésőbb július 19-ig válaszoljanak erre. Ha ez nem történik meg, a sajtó nyilvánosságával próbáljuk meg elérni, hogy kifizessenek minket” – fogalmazott Böjtös, aki ugyanakkor hozzátette: „bízom abban, hogy a hét végéig valamiféle választ kapunk.”
A Pápai Hús 1913 Kft. csődeljárás iránti kérelmet nyújtott be a Veszprémi Törvényszékhez július 9-én – jelentette be a társaság hivatalos honlapján néhány nappal ezelőtt. Az akkori közlés emlékeztetett arra, hogy a céget a közelmúltban a kormány rendeletben stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek minősítette, ezért a csődeljárást az erre vonatkozó szabályok szerint kell lefolytatni.
„A mostani a második nehéz időszak a cég életében az elmúlt öt évben” – nyilatkozta lapunknak a Pápai Hús 1913 Kft. tulajdonosi jogait gyakorló Pápa önkormányzata részéről a város polgármestere. Áldozó Tamás a Világgazdaságnak kijelentette: 2009-ben a Pápai Hús Zrt.-ről is sokan azt gondolták, nincs esélye a talpraállásra. A polgármester hangsúlyozta: jelenleg nem felszámolásról, hanem csődeljárásról van szó. „Nem felszámolásra, hanem a hitelezőkkel való megállapodásra készülünk, és erre törekszünk. Ennek érdekében jelenleg folyik a vállalat erőforrásainak felmérése” – fogalmazott. Áldozó hozzátette: a folyamat része egy új reorganizációs terv készítése, amelynek során korszerűbbé tehetik a cég működését. „Meg kell vizsgálni, hogy mely termékeket érdemes gyártani, és ezekre kell koncentrálni” – tette hozzá a polgármester. Áldozó nem kívánt nyilatkozni arról, mekkora a cég adósságállománya. Lapunknak nevüket nem vállaló ágazati források úgy nyilatkoztak, a vállalat tartozása összességében több milliárd forintra tehető.
Lapunk megkeresett az ügyben több minisztériumot is. A vidékfejlesztési tárcánál azt mondták, mivel önkormányzati cégről van szó, a Belügyminisztériumra tartozik az ügy, a BM sajtóosztálya viszont a nemzetgazdasági tárcához irányított minket. Az NGM lapzártánkig nem válaszolt kérdéseinkre.
A Coface szakértői szerint a csalás „melegágyának” számító 27 százalékos áfakulcs csak egy a sok probléma közül, sok cégnél gondot okoz a hatékonyság hiánya is.
A Coface szakértői szerint a csalás „melegágyának” számító 27 százalékos áfakulcs csak egy a sok probléma közül, sok cégnél gondot okoz a hatékonyság hiánya is. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.