BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mennyien élnek Budapesten és az agglomerációban?

Budapest és az agglomerációs övezet együttes kiterjedése az ország területének mindössze 2,7 százalékát képezi, mégis hazánk népességének 26 százaléka, több mint 2,5 millió ember él itt a 2011. évi népszámlálás adatai szerint – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elemzéséből.

A lakónépesség a főváros középső területén koncentrálódik, a belső kerületektől a külső kerületek felé haladva csökken a népesség. A koncentrikus elrendeződés az agglomerációs övezetet tekintve is megjelenik, Budapest közvetlen környezetében jóval többen élnek, mint a nyugati-északnyugati vagy a délkeleti periférikus térségekben. A közlekedési útvonalak elhelyezkedésének is meghatározó szerepe van: az autópályák, vasútvonalak, HÉV mentén fekvő településeket nagy népességszám jellemzi, mivel a fővárosba történő ingázást jelentősen megkönnyítik a jó közlekedési adottságok.

A népsűrűség tekintetében is erős koncentrikusság figyelhető meg. Budapesten 8-szor annyi ember jut 1 négyzetkilométerre, mint az agglomerációs övezet településein átlagosan. A belső kerületekben – az agglomeráció területének 9 százalékán – összpontosul az agglomeráció népességének négytizede. Az V–VIII. kerület népsűrűsége 10–27 ezer fő/négyzetkilométer, ezzel szemben a XVII., XXII., XXIII. Kerületé nem éri el a 2000 fő/négyzetkilométert - írja a KSH.

Jelentősek a különbségek az övezet egyes településeinek népsűrűsége között is. Általánosságban elmondható, hogy a fővárossal közvetlenül határos települések jóval sűrűbben lakottak, mint a távolabb elhelyezkedők. A viszonylag ritkábban lakott települések többsége az övezet északnyugati, hegyvidéki részén fekszik. A városok közül kiemelkedik Szigethalom, ahol 1852 fő jutott 1 négyzetkilométerre, ezt követi Dunakeszi 1305 fő/négyzetkilométeres, valamint Budaörs 1134 fő/négyzetkilométeres mutatója. A községek közül Diósd, Remeteszőlős, Erdőkertes és Üröm népsűrűsége haladja meg az ezer főt. A városok közül a legritkábban lakott Visegrád (52 fő/négyzetkilométer), a községek közül pedig Tök (54 fő/négyzetkilométer).

2001 és 2011 között a főváros veszített népességéből (-2,7 százalék), míg az övezet lakossága 19 százalékkal nőtt. A budapesti agglomeráció népessége összességében 82 ezer fővel, 3,3 százalékkal bővült 2001 óta.

Nem minden fővárosi kerület jellemezhető csökkenő népességgel. A vizsgált időszakban legnagyobb mértékben – több mint 10 százalékkal – a sűrűn lakott, belső kerületek (V–VII. kerület) népessége fogyatkozott meg, de a budai valamint az észak- és délpesti kerületek többségében is kevesebben élnek, mint az évezred elején. A többi kerületben a vándorlási nyereség meghaladta a természetes fogyás mértékét, így a népesség gyarapodott.

Az övezet települései közül csak Vác és Tök népessége csökkent. A legnagyobb növekedéssel jellemezhető települések elhelyezkedésében nem lehet megfigyelni egyfajta koncentrikus szerkezetet. Ezek a települések egymás szomszédságában, foltszerűen jelennek meg, így jól le lehet határolni a főváros határától többnyire távolabb elhelyezkedő, délre, nyugatra és északkeletre eső jelentős népességgyarapodással jellemezhető térségeket.

A vizsgált tíz évben bekövetkezett népességgyarapodás a kisebb lélekszámú települések esetében volt a legnagyobb mértékű. Az övezetet alkotó 80 településből 34 átlagnál alacsonyabb népességgel és átlag feletti népességnövekedéssel jellemezhető. Ilyen település többek között Remeteszőlős, Telki, Csomád, Pócsmegyer. Ugyanakkor volt 9 olyan település, amely a magas lélekszám mellett átlag feletti növekedést ért el (például Veresegyház, Szigetszentmiklós, Szigethalom, Dunakeszi).

A budapesti agglomeráció népessége folyamatosan öregedő. 2001 óta főleg a fi atalok létszáma mérséklődött: a 0–4 éves korcsoportot leszámítva valamennyi 30 év alatti korcsoportban csökkent a népesség, összesen 123 ezer fővel. Ezzel szemben az 54 éven felüliek létszáma 104 ezer fővel bővült.

Budapesten a gyermekkorúak száma 7 százalékkal csökkent, míg az agglomerációs övezetben 17 százalékkal nőtt. Az aktív korúak számát tekintve is hasonló a helyzet, a fővárosban 5 százalékkal csökkent, az övezetben 14 százalékkal nőtt a létszámuk. Az időskorúak száma mindkét térségben növekedett, de míg Budapesten csak 7 százalékkal, addig az övezetben több mint 40 százalékkal. A fővárosban élő népesség korstruktúrája így is jóval kedvezőtlenebb, mint az övezetben élőké. A 20 éven aluli korcsoportokba az övezetben a népesség nagyobb része tartozik, mint Budapesten, míg az 55 éven felüli korcsoportoknál fordított a helyzet.

Világgazdaság Online-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.