A termelők ilyen módon akár már szeptember közepén pénzükhöz – pontosabban annak egy részéhez – juthatnának, amely komoly segítség lenne nekik. Legtöbbüknek ugyanis március, április óta tartozik a dunántúli húsipari cég, az azóta törlesztett összegek pedig csak töredékét teszik ki kintlévőségeiknek. A gazdáknak így bevétel nélkül kellett például áfát fizetniük, és egyéb tevékenységeiket – például más állatok takarmányozását vagy az aratást – sem minden esetben tudják finanszírozni.
Az ügy érdekessége, hogy a szinte teljes egészében önkormányzati, kisebb részben pedig egy önkormányzati cég tulajdonáan álló vállalattal tárgyalna a faktoráló cég, vagyis az állam tulajdonképpen „magával tárgyalna” a tartozásokról.
„A csődeljárás folyamatban van, ennek során megszabott határidők vannak. A hitelezőkkel az első egyezségi tárgyalást szeptember 9-ig meg kell tartani, ennek érdekében legkésőbb augusztus 26-ig tájékoztatjuk ennek időpontjáról a hitelezőket” – nyilatkozta lapunknak Áldozó Tamás. Pápa város polgármestere lapunknak hozzátette: „A hitelezők elfogadhatják a nekik tett ajánlatot, vagy kérhetik, hogy a cég dolgozza át azt. Ennek keretében november 10-ig van végső határidő a megegyezésre.” Ha eddig sem sikerülne megállapodásra jutni a vállalat és a hitelezők közt, a Pápai Hús 1913 Kft. speciális helyzete enged még megoldást a későbbiekre. „A vállalat stratégiailag kiemelt cégként, kérhet még halasztást” – mondta a polgármester.
Korábban Áldozó Tamás lapunknak kifejtette: a cég év elején végrehajtott 1,5 milliárdos törzstőkeemelése nem nyújt fedezetet minden beszállítói tartozás kiegyenlítésére. Az önkormányzatot képviselő polgármester akkor úgy látta, bizonyos készletek is fedezetet jelenthetnek. A csődeljárással a helyzet annyiban változott, hogy a készletek is a tárgyalás alapjai. „A csődeljárás óta a vagyonfelügyelő azon őrködik, hogy minden likvid vagyon a helyzet rendezését szolgálja” – fogalmazott most Áldozó.
Az önkormányzat átvette
A Pápai Hús 1913 Kft.-ben korábban tulajdonos cégek, a Dedeko Kft. és a Nyugat-Agro Kft. március 6-án fogadták el az üzletrészek átruházására tett önkormányzati ajánlatot. Ezután és a törzstőkeemelést követően a város 96,65 százalékos tulajdonosa lett a cégnek, a fennmaradó rész a Pápai Víz- és Csatornamű Zrt.-nél maradt. Az önkormányzat áprilisban a korábbi ügyvezetés mellé Perlaki Csabát nevezte ki a tulajdonosi jogok gyakorlására. A cég fizetési gondjai májusban kezdődtek. Azt ajánlották a termelőknek: csak 70 százalékban fizetik ki őket, azt is csak havi egyenlő részletekben 2014 végéig. A gazdák ezt elutasították, majd a cég július 9-én csődeljárás iránti kérelmet nyújtott be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.