Rácz Jenő azt mondta, a döntően a kórházi beszállítók által kiállított kifizetetlen számlák értéke a 90 milliárdot is elérheti. (Év végén az egészségügyi intézményeknek 50 milliárd forintos adósságuk volt.) A leendő elnök, Svébis Mihály hozzátette: az adósságállomány alapján több mint egyhavi finanszírozás hiányzik a kórházak költségvetéséből. A Magyar Államkincstár adatai szerint a közszféra teljes tartozása 93,5 milliárdra rúgott július végén. Azon belül is a 60 napja lejárt tartozások jelentős hányadát az egészségügyi intézmények adóssága tette ki.
A Kórházszövetség és a beszállítók már júniusban megkongatták a vészharangot: ha az állam nem vállalja fel az ellátások szűkítését, vagy nem juttatja több pénzhez az egészségügyet, képtelenek lesznek megőrizni működőképességüket. Már nem tudnak kitörni az adósságcsapdából, a beszállítók pedig nem győzik a finanszírozást. Ehhez képest az adósságválság kezelésére eddig semmilyen lépést nem tett a kormány, és úgy tudjuk, egyelőre még az ígéret szintjén sem körvonalazódik megoldás. Erre ugyanis már külső forrást kellene találni, nem úgy, mint a szeptembertől esedékes béremelésnél, amelynek 30 milliárd forintos fedezetét az egészségügyi intézményeken megspórolt összeg – a gyógyító-megelőző kassza többlete – biztosítja. A helyzetet jól jellemzi, hogy Szócska Miklós elfoglaltságaira hivatkozva egy nappal a konferencia előtt lemondta részvételét és ezzel előadását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.