Az angol tudósító szerint a magyar kormány azt tartja, hogy a törvény célja segítséget nyújtani a hajléktalanoknak, és hogy elegendő hely van a hajléktalanok számára a menedékhelyeken. Ám a bírálók cáfolják ezt, és úgy vélik, hogy a törvény büntetendővé teszi a hajléktalanokat, akik közmunka végzésére, birság megfizetésére vagy akár bebörtönzésre kényszerülhetnek.
Azokat a hajléktalanokat például, akik városi területen alszanak, közmunka végzésére vagy birság megfizetésére kötelezhetik. Az új törvénynek egyik passzusa különösen riadalommal töltheti el azokat, akik az erdőben viskókban laknak, ugyanis az lehetővé teszi bebörtönzésüket, amennyiben azokat engedély nélkül létesítették.
A BBC News tudósítója idézte Udvarhelyi Tessa-t, a Város Mindenkié budapesti polgári csoport aktivistáját, aki szerint a magyar hatóságok "mindig zaklatták a hajléktalanokat." Szerinte most az a különbség, hogy a jelenlegi kormány törvénybe iktatta azt, hogy "a hajléktalanok meg vannak bélyegezve, zaklatják és büntetni akarják őket." Udvarhely Tessa becslése szerint jelenleg tízezren élnek vagy a magyar főváros utcáin, vagy pedig azokban a viskókban, amelyeket a maguk számára létesítettek a külvárosi erdőkben.
A magyar fővárosban rendelkezésre álló menedékhelyeken alig hatezer hely van. Ezek viszont túlzsúfoltak, különösen télen, így további négyezer emberre van bízva az, hogy gondoskodjanak magukról. "Ezeket a számadatokat hevesen vitatja a magyar kormány" - jegyezte meg a BBC News angol tudósítója. "Elegendő hely van a napközbeni és az éjszakai menedékhelyen" - hangoztatta Kumin Ferenc, Orbán Viktor jobboldali kormányának helyettes államtitkára.
Ám az angol tudósító szerint a helyzet különösen kritikussá válik, amikor a "vénasszonyok nyarát" az ősz első hideg napjai váltják fel.
Emlékeztet arra, hogy az új törvény valójában azon 2012-es törvény módosítása, amely hatályba lépett ugyan, de aztán az Alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte. Ezt követően belekerült az Alkotmányba idén márciusában – mutat rá a BBC.
Egyes helyi Fideszes polgármesterek a fővárosban élére álltak a folyamatnak azzal, hogy szigorú fellépést javasoltak a hajléktalanokkal szemben. A magyar kormány számos intézkedést hozott, új menedékhelyektől kezdve a "fűtött utcák" projektig, azzal a céllal, hogy elhelyezze azokat az iszákosokat és mentálisan zavart elméjű embereket, akiknek nem jutna hely a normális menedékhelyen. Sőt, vannak bizonyos helyek párok és gyermekesek részére is.
De a tüntetők amiatt panaszkodnak, hogy a legtöbb menedékhely kevés egyéni elkülönülést biztosit, elveszi (a hajléktalanoktól) a túlélést biztosító létesítményeket, amelyeket a város bizonyos részeiben hoztak létre, távol tartva őket azoktól, akik élelmet vagy pénzt hoznak nekik.
"A külvárosban lakom egy sátorban. Mindössze annak a lehetőségét kérem a jelenlegi vagy bármely más (magyar) kormánytól, hogy tisztességesen élhessek" –idézte végül a BBC News angol tudósítója az 50 éves Fetter Bettit, aki 23 éve él Budapest utcáin.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.