Az orosz államfő történelmi pillanatnak nevezte azt, hogy a referendumon a lakosság nagy többséggel az Oroszországhoz való csatlakozás mellett döntött. Putyin szerint a népszavazás azt is megmutatta, hogy a krími tatárok jelentős hányada is Oroszországhoz akar tartozni.
A krími parlament tegnap függetlenségi nyilatkozatban jelezte, hogy köztársaságként kíván csatlakozni Oroszországhoz. Külön jogalanyként csatlakozna Szevasztopol, krími önálló megyei jogú város is. Kezdeményezésüket az a vasárnapi népszavazás alapozta meg, amelyen elsöprő többséggel, 96,77 százalékban voksoltak az Oroszországhoz való csatlakozásra. A referendum a hivatalos orosz álláspont szerint jogszerű volt, és azon a lakosság a saját sorsáról döntött. Így orosz részről elutasítják azt az ukrán (és nemzetközi) érvelést, hogy az ukrán vezetők által már feloszlatott krími parlament ki sem írhatta volna a népszavazást.
Magas rangú orosz politikusok közlései szerint a csatlakozásról kétoldalú szerződések születnek. Ezekben rendezik majd az érintett államhatalmi szervek működésének összehangolását, valamint a Krími Köztársaság és Szevasztopol részvételét a föderáció képviseleti szerveiben. Lehet, hogy a Krímben ideiglenes adószabályokat vezetnek be, amíg adórendszerét össze nem fésülik az oroszországival. Moszkva évi 1 milliárd dollárt adna a krími költségvetés hiányának fedezésére, és orosz cégek már most 5 milliárd dollár értékű befektetésre készek a Krímben.
A vonatkozó törvényjavaslatot az alkotmányjogi biróságnak is jóvá kell hagynia, majd a parlamentnek ratifikálnia. A folyamat várhatóan még a héten befejeződik. Közven - az Itar-TASZSZ jelentése szerint - a krími parlament döntése értelmében a félszigeten 2016 január elsejéig két hivatalos valutát fogadnak majd el, az orosz rubelt és az ukrán hrivnyát. A költségvetésre és az ukrán adókra vonatkozó ukrán szabályok pedig csak addig maradnak érvényben ott, amíg el nem készítik a sajátjaikat. A krími parlament egyben jóváhagyta a Bank of Crimea ideiglenes státuszát.
A RIA Novosztyi jelentése szerint ugyanakkor 22 évvel a Szovjetunió összeomlása után a pénzügyi nehézségekkel küszöködő Ukrajna igényt akar támasztani az egykori szovjet vagyon egy részére. Az orosz hírügynökség Lavel Petrenko ukrán igazságügyi minisztert idézte, aki szerint leginkább a külföldön található ingatlanokról és devizákról van szó. A kezdeményezést azzal indokolta, hogy Ukrajna eddig nem írta alá azt a megállapodást, amelynek értelmében Oroszország vállalta át a Szovjetunió valamennyi külföldi adósságát és örökölte annak külföldön lévő vagyonát. Az új kijevi kormány ezért annak a vagyonnak a visszaadását akarja követelni, amely más országok területén található , de Ukrajnához tartozik.
Miközben Oroszország mielőbb a föderáción belül tudná a Krími Köztársaságot – amelyet rajta kívül senki nem ismert el –, az ukrán vezetés és a nemzetközi közvélemény a vasárnapi népszavazás jogszerűtlen voltát hangoztatja. Sürgetik Oroszországot, hogy tegyen le a Krím megszerzéséről, és vonja ki a félszigetről a közelmúltban odaküldött katonáit. Az uniós külügyminiszterek tegnap indított tanácskozásán olyan szankciókról tárgyaltak, amelyekkel Oroszország rászorítható Ukrajna területi sértetlenségének tiszteletben tartására. Egyes orosz tisztségviselőkkel szemben uniós beutazási tilalmat, illetve vagyonbefagyasztást érvényesítenének. A tanácskozáson Martonyi János külügyminiszter is jogellenesnek nevezte a referendumot, a magyar Külügyminisztérium pedig már vasárnap közölte, hogy Magyarország teljes mértékben elkötelezett Ukrajna szuverenitása, függetlensége és területi egysége mellett.
Washington jelezte: Oroszország megfizeti a krími katonai beavatkozás árát, ami nemcsak az ellene hozott szankciókban nyilvánul majd meg. Egy tegnapi törvény alapján negyvenezer tartalékost hívnak be az ukrán fegyveres erőkhöz „a Krím-félszigeten kiéleződött társadalmi és politikai helyzet, az orosz fél leplezetlen agressziója miatt”.
Eközben pedig felvetődött az a - egyelőre nem igazán reálisnak tűnő - elképzelés, is hogy Ukrajnát teljes értékű tagként felvegyék az Európai Unióba. Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítési biztosa mindenesetre erről a tervről beszélt a Die Welt című német lapnak nyilatkozva. "Ha mi komolyan meg akarjuk változtatni Kelet-Európa érintett részét, akkor alkalmaznunk kell azt a legerősebb eszközt, amely az Európai Unió rendelkezésére áll, és ez pedig a bővités". Ennek ugyanis "példátlan változásra képes és stabilizáló ereje van".
Egyedül Moszkva vétózott az ENSZ BT-ben
Az ukrán külügyminisztérium sajnálkozásának adott hangot, hogy Oroszország – egyedüliként – megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának az ukrajnai helyzet megoldását célzó javaslatát. Ezzel – közleménye szerint – Oroszország nem csak az ENSZ BT-n, hanem az egész világon belül is elszigetelte magát. Mégis, az a tény, hogy a javaslatot 42-en támogatták, és csak egy ország nem, azt mutatja, hogy a józan ész van többségben a fegyverek nyelve helyett, és azt, hogy a katonai agresszióval fenyegetett Ukrajna széles körű támogatásban részesül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.