A kormánytag hozzátette, hogy minden szükséges lépést megtesznek a helyzet rendezésére, beleértve a politikai lépéseket, azaz a tárgyalásokat és - ha szükséges - erőszak alkalmazását is.
Avakov megerősítette, hogy Luhanszkban az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) oroszbarát szakadárok által megszállt épületében fogva tartott mintegy 60 ember közül 51 kiszabadult. A miniszter szavai szerint a bent fogva tartott emberek nem az SZBU munkatársai.
"A harkivihoz hasonló eset történt. Újságírók és néhány bámészkodó az épületfoglalókkal együtt bement a hivatalba, de kijönni onnan már nem tudott" - fűzte hozzá a miniszter.
Luhanszkban Moszkva-barát tüntetők egy csoportja vasárnap foglalta el az SZBU helyi épületét. A roham közben kilencen sérültek meg. Az épületet elfoglalók behatoltak a fegyverszobába, és megszerezték az ott tárolt fegyvereket. A szeparatisták hétfőn barikádot építettek az épület elé gumiabroncsokból és vaslemezekből, majd kedden aláaknáztak a hivatalt.
A városban dolgozó egyik újságíró hétfő este a Suszter Live című, élő televíziós politikai vitaműsorban Skype-on bejelentkezve elmondta, hogy a mintegy félmilliós lakosú megyeközpontban nyugodt a helyzet, az SZBU épülete előtt tüntetnek csak néhány százan, többségében idős emberek.
Megerősítette azokat a híreket, miszerint a szakadárok nőket állítottak élő pajzsként az intézmény elé, hogy akadályozzák a rendvédelmi szerveket az épület kiürítésében. Hozzátette, nem tudni, mi történik az épületben, a szakadároknak nincs olyan vezetője, aki nyilatkozna, az újságírókat pedig nem engedik be.
Harkivban a belügyminisztérium kedden kezdett terrorizmusellenes műveletet, amelynek eredményeképpen egyetlen lövés nélkül megtisztította a szakadároktól a harkivi megyei adminisztráció épületét. Mintegy 70 oroszbarát épületfoglalót őrizetbe vettek a hatóságok. A városban a szakadárok előző nap kikiáltották a "harkivi népi köztársaságot".
Donyeckben szintén hétfőn kiáltották ki az ottani megyei adminisztráció épületét megszállva tartó oroszbarát szakadárok a "független donyecki köztársaságot". A döntést a szeparatisták által megalakított, úgynevezett "népi tanács" hozta meg rendkívüli ülésén.
A testület emellett úgy határozott, hogy az újonnan létrehozott "köztársaság" csatlakozik Oroszországhoz. A "népi tanácsnak" nincs vezetője, mégpedig a szakadárok szerint azért, hogy ne legyen kitéve a hatóságok üldözésének. Donyeckben a szakadárok megszállva tartják az SZBU helyi épületét is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.