BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mégsem lett könnyebb a női vezetők helyzete

Bár a vezető állású munkavállalókra vonatkozó szabályok módosításával a jogalkotó célja egyértelműen az lehetett, hogy az ilyen pozícióban dolgozó, gyermeket vállaló nők helyzetét könnyítse, ez - a törvényt betű szerint értve - nem kifejezetten valósult meg.

Valószínűleg kevesen tudják, de a „vezető állású munkavállaló” és a „vezető tisztségviselő” fogalma teljesen mást jelent a törvények szerint. A „vezető tisztségviselő” társaságtípusonként más tisztséget takar, azonban minden esetben a cég képviseletét ellátó személy(ek)ről van szó (ügyvezető, igazgatósági tag, vezérigazgató, beltag, stb), akik nem is feltétlenül munkavállalói a cégnek. Ugyanakkor vannak olyan egyértelműen vezető állású munkavállalók, akik nem minősülnek a Ptk. szerinti vezető tisztségviselőnek, ilyen például a cégvezető. A törvény erejénél fogva azonban automatikusan „vezető állású” a munkáltató vezetője és annak helyettese minden egyéb feltételtől függetlenül.

Ugyancsak kevéssé ismert tény, hogy a vezető munkaszerződése a Munka törvénykönyve munkaszerződésre vonatkozó szabályaitól már 2012. július 1-je óta mindenben eltérhet (az Mt.209. § (1) bek. alapján), vagyis elvben még attól is, amit maga az Mt. rögzít a 208-211. §§-okban, hiszen az Mt. 213. §-a (eltérő megállapodás lehetősége) ezt nem tiltja.

Ehhez képest elég zavarba ejtő, hogy 2014. március 15-től az Mt. új, korlátozó bekezdésekkel (209. § (2) bek. a)-e) pontok) bővült. Ezek alapján a vezetőt mentesíteni kell a munkavégzés alól emberi reprodukciós eljárás, kötelező orvosi vizsgálat és szoptatás tartamára (de például a keresőképtelenség tartamára továbbra sem); nem szüntethető meg a munkaviszonya várandóság és szülési szabadság tartama alatt; nem fogható éjszakai munkára várandóság alatt és gyermeke hároméves koráig a női vezető (gyermekét egyedül nevelő vezető esetén a gyermek három éves koráig a férfi vezető sem); a női vezető jogosult továbbá a minden női munkavállalót megillető 24 hetes szülési szabadságra is.

Ugyanakkor az Mt. eltérést engedő 213. §-a okán a törvény betűjét követve voltaképpen teljesen mindegy, hogy egyébként az Mt. mire használja a „vezető munkaszerződése nem térhet el” kitételt, hiszen a felek megállapodása bizony eltérhet mégis minden, vezetőre vonatkozó „kötelező” előírástól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.