Kóka János tavaly március 7-én kiállított útlevele 2014. november 30-ig érvényes – derül ki Martonyi János egy írásbeli kérdésre adott válaszából. A külügyminisztert Ertsey Katalin és Schiffer András kérdezte arról, hogy „Hogyan kapott Kóka János diplomata-útlevelet”.
Az LMP-s képviselők az elmúlt négy éves ciklus egyik legkülönösebb momentumának tartják, hogy Szijjártó Péter külgazdaságért felelős államtitkár intézett Kóka Jánosnak diplomata-útlevelet, hogy „ezt követően Magyarország miniszterelnöke és Gyurcsány Ferenc érdekeltségei egymásra licitálhassanak a japán és szaúdi befektetők előtt”. Ertsey és Schiffer többek között azt is kérdezte Martonyitól, hogy tudott-e arról, hogy Kóka is a Szaúd-Arábiába és Japánba utazó üzleti delegáció tagja lesz-e, amihez a külügyminisztérium intézett útlevelet?
A külügyminiszter közölte, hogy Kóka diplomata-útleveleinek kiállítását Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára kérte levélben a delegációk tagjaként való utazás megkönnyítése céljából, a javaslattételnek pedig jogalapja volt. A külföldre utazásról szóló törvény felhatalmazása alapján az útlevél kiadását a Martonyi a kérésnek megfelelően engedélyezte.
A tárcavezető idézte az 1998-as, a külföldre utazásról szóló törvényt, mely szerint kizárólag utazásának időtartamára érvényes diplomata-útlevelet kaphat az a személy is, aki a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke, vagy a külpolitikáért felelős miniszter megbízásából diplomáciai küldetéssel utazik külföldre. Továbbá az, akinek az útlevéllel történő ellátását rendkívül indokolt esetben az irányítást (felügyeletet) gyakorló miniszter javaslatára a külpolitikáért felelős miniszter engedélyezte.
Korábban Szilágyi György jobbikos országgyűlési képviselő is írásban kérdezte, hogy „Milyen körülmények övezik Kóka János diplomáciai küldetését, diplomatat útlevelének biztosítását?” Martonyi akkori válasza nem sokban tér el, amit most Ertseynek és Schiffer írt. A Jobbik hivatali visszaélés és közokirat-hamisítás alapos gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tett Kóka János volt gazdasági miniszter diplomata-útlevele ügyében. Szilágyi akkor azzal érvelt, hogy Szijjártónak nem volt jogosultsága diplomata-útlevelet adni Kókának.
Schiffer korábban nyílt levelet írt az ügyben, ebben például bírálta, hogy a miniszterelnök „azt reklámozta a szaúdi befektetők előtt, hogy Magyarországon milyen olcsón lehet dolgoztatni az embereket, és hogy a munka törvénykönyve mennyire rugalmas, vagyis mennyire kiszolgáltatottak a munkavállalók”. Az LMP elnöke kifogásolta, hogy a kormányfő mindebben még együtt is működött az előző kormányban szerepet vállaló Kóka Jánossal, valamint a mögötte álló Gyurcsány Ferenccel. Cinikusnak ítélte, hogy „Szijjártó Péter intézett Kóka Jánosnak diplomata-útlevelet, hogy ezt követően Magyarország miniszterelnöke és Gyurcsány Ferenc érdekeltségei egymásra licitálhassanak a magyar munkavállalók kiárusításában”.
Szijjártó sajtófőnöke korábban azt közölte, hogy a külgazdasági államtitkár javaslatára használhatott diplomata-útlevelet Kóka. Az Index szerint Kóka, az SZDSZ volt elnöke az Orbán Viktort kísérő üzleti delegáció tagjaként Szaúd-Arábiában annak a mobilfizetési szoftverekkel foglalkozó Cellum-csoportnak keresett új piacot, amelyben érdekeltsége van Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnöknek és Oszkó Péter volt pénzügyminiszternek is. VG Online
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.