BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt az új kormányzati struktúra: nyolc helyett kilenc minisztérium lesz

Nyolc szakpolitikai minisztérium mellett a Miniszterelnökség kap majd minisztériumi rangot, mint a kormányzati koordinációt ellátó tárca – áll az Orbán Viktor és Semjén Zsolt által a mai parlamenti ülés után benyújtott törvényjavaslatban, mely a kormányzati struktúráról szól.

Az eddig nyolc helyett kilenc minisztérium működik majd az harmadik Orbán-kabinetben. A szombati ülésen megválasztott kormányfő és Semjén Zsolt a beiktatás után nyújtotta be a kormányzati  szerkezetről szóló törvényjavaslatát egyéni képviselői indítványként.

A felsorolás szerint a következő szakpolitikai tárcák lesznek: Belügyminisztérium, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Földművelésügyi Minisztérium, Honvédelmi Minisztérium, Igazságügyi Minisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Nemzetgazdasági Minisztérium és Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, valamint minisztériumi rangra lép a kormányzati koordinációt ellátó, korábban Lázár János által államtitkári rangban vezetett Miniszterelnökség.

Az előző ciklushoz képest tulajdonképpen annyi a változás, hogy a korábbi, Navracsics Tibor által vezetett Közigazgatási és igazságügyi Minisztérium szétvált. A közigazgatás a Miniszterelnökséghez fog tartozni, A végrehajtási rész, mint például az elektronikus nyilvántartás pedig a Belügyminisztériumhoz. Az igazságügy önállósul (Trócsányi László vezeti majd). A korábban Martonyi János által vezetett Külügyminisztériumhoz hozzácsatolták a külgazdasági területet, amelyet Szijjártó Péter felügyelt államtitkárként a Miniszterelnökségen belül. Így tulajdonképpen, ahogyan Orbán korábban ígérte, túlságosan nagymértékű szerkezeti változásokra nem került sor a kormányzati struktúrában.
Az indítvány június 6-án léphet hatályba.

Az origo ma azt jelezte, hogy Németh Lászlóné fejlesztési miniszter kivételével minden tárcavezető tagja lesz az új Orbán-kormánynak. Orbán állítólag Némethné politikai teljesítményével nem volt elégedett, a jövőben paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter, vagy ezért a területért felelős kormánybiztos lehet.

A korábbi sajtóértesülések szerint KIM eddigi vezetője, Navracsics Tibor ősztől uniós biztos lehet, addig betöltené a külügyminiszteri posztot (itt felmerült Szijjártó Péter külgazdasági államtitkár neve is). A Hende Csaba vezette honvédelmi tárca élére felmerült Simicskó István sportállamtitkár és Bakondi György katasztrófavédelmi főigazgató neve is.
A Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal Németh Lászlóné t válthatja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élén, de tárca nélküli miniszter is lehet. Biztosnak veszik Pintér Sándor belügy-, Varga Mihály nemzetgazdasági és Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter helyét. Felmerült, hogy Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter helyére Győrffy Balázs kerülne, aki ezt cáfolta.

A kormány az őszi önkormányzati választások után átalakulhat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.