A strasbourgi bíróság határozatában kimondta, hogy (a társadalmi) "együttélés feltételeinek megőrzése legitim cél" a francia hatóságok részéről. Franciaországban 2011. április 11-én lépett életbe a teljes testet és arcot eltakaró muzulmán öltözék viselését tiltó törvény, amely ellen egy 24 éves, muzulmán vallású, burkát és nikábot viselő francia állampolgár nyújtott be keresetet Strasbourgban.
A törvény megszegőit 150 eurós pénzbírsággal büntethetik. Azok pedig, akik nőket köteleznek a fátyolviselésre, elvileg ennél sokkal szigorúbb - akár szabadságvesztéssel is járó - büntetésre számíthatnak.
Franciaország az első állam, amely a nemzetgyűlés egyhangú döntésével minden vita ellenére betiltotta a burka viselését, nyilvános helyen azonban nem sokkal utána Belgiumban is elfogadták a fátyol hordását tiltó törvényt. Egy 2004-es törvény tiltja továbbá a csak az arcot szabadon hagyó hidzsáb viselését is, azonban ez alól kivételt jelentenek az egyetemek, ahol a muzulmán vallási jelképek viselése nem büntethető.
A személyazonosítás megnehezítése miatt kezdeményezték a viselet tiltását. A határozat szerint a fátyol hordása akadályozza a társadalmi kapcsolatokat és az érintettek alacsony számát tekintve arányos döntést kellett hozni. emiatt megszegése esetén a legkisebb kiszabható büntetést róják ki, legfeljebb 150 eurót.
A bíróság jogszerű döntése azonban többek szerint nem teljesen kielégítő - erre hívja fel a figyelmet a francia sajtó is. Politikai megfontolásból ugyanis ritkán vállal a bíróság ekkora döntéshozatalt. 2011-ben egy hasonló esetben egy olasz nő ellenezte az olasz iskolákban kihelyezett feszületeket. Első fokon kimondták, hogy az olasz állam megsértette a vallásszabadsághoz való jogot, azonban ezt követően az Emberi Jogok Európai Bírósága néhány jogi csavar után mégsem ítélte el az olasz államot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.