BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Ha felnövök, újságíró leszek."

A héten a Charlie Hebdo francia élclap elleni támadással kezdődött majd a két helyszínen folytatódott terrorista támadás 17 áldozatának emlékére és a szólásszabadság védelmére szervezett békés felvonulás az ország történelmének eddigi legnagyobb demonstrációja.

" Ma Párizs a világ fővárosa"  -mondta Francois Hollande, francia elnök a vasárnapi demonstrációk után, melyeket becslések szerint 3,7 millióan vettek részt országszerte.

A vasárnapi események történései percről percre:

19: 15 Hollande a párizsi Nagy Zsinagógában szervezett megemlékezésen vesz részt.

A Montreal Canadiens kanadai hokicsapat szombati meccsén a francia himnusz eléneklésével emlékezett meg a tragédiáról.

Az AP szerint a párizsi megmozdulás Franciaország történelmének legnagyobb demonstrációja. A francia média 3 millióra becsüli az utcákra vonulók számát. Ez több, mint amennyien akkor mentek ki, mikor a szövetségesek felszabadították a náci megszállás alól a fővárost.

18:16 A tömeg tapssal köszöntötte a Köztársaság térre érkező rendőri furgonokat.

18:15 "Részt veszek a menetben, de tisztában vagyok a helyzet zavartságával és képmutatásával " - osztotta meg véleményét transzparensen egy demonstráló.

18:02 "A terrornak ellenszegülve, a szabadság és demokrácia támogatásáért vonuljunk együtt" - írta Ephraim Mirvis főrabbi Twitteren, ahol magáról is közzétett egy képet a tömegből.

18:00 Sötétség ereszkedett Párizsra, de a tömeg folytatja útját.

17:42 Az első felvonulók megérkeztek a menet végcéljához,a Place de la Nation térre.

"A szabadság ott kezdődik, ahol a tudatlanság véget ér" - írták ki sokan a Victor Hugo-idézetet Berlinben plakátjaikra. Világszerte számos nagyvárosban szerveztek demonstrációkat Londontól Kairóig.

17:24 A francia elnök találkozott Ahmed Merabet családjával. A férfi rendőr volt, a Charli Hebdo elleni támadás során vesztette életét.

Az AFP szerint 1,5 milliós lehet a párizsi tömeg, a fővároson kívül pedig egymillióan gyűltek össze az áldozatok emlékére.

16:45 A megemlékezésen résztvevő politikai vezetők visszatértek az Elysée- palotába.

16:40 Ránija jordán királynő a következőt írta Facebook oldalán: " Ez nem az iszlámról vagy a Charlie Hebdo általi megsértésről szól. Ez néhány szélsőségesről szól, akik bármi okból kifolyólag és bármi áron le akartak ölni embereket." Hozzátette, a támadás nem az iszlámról szól, amely a béke, tolerancia és kegyelem vallása.

Csak a két párizsi útvonalon felvonuló tömeg biztonságát kétezer rendőr és több mint ezer katona - köztük a háztetőkön lévő mesterlövészek felügyeli. Az egész főváros védelmére 5500 rendőrt vezényeltek ki.

16:28 A kormányfők egymásba karolva, a menet előtt haladnak.

16:00 Mohamed Moussaoui, a Francia Mecsetek Uniójának vezetője, minden francia muszlimot a demonstráción való részvételre szólított fel. A Charlie Hebdo elleni támadás Franciaország és a franciák elleni merénylet volt, és a muzulmánok is részei ennek a közösségnek - mondta.

"Nem félek" feliratú hatalmas ceruza alakú transzparenst fejük felett tartva vonulnak néhányan Párizs utcáin.

Az al-Dzsazíra szerint a megemlékezésen sok francia muszlim is részt vesz.
"Muszlim vagyok, nem terrorista" -ezzel a transzparenssel állt fel egy férfi egy buszmegálló tetejére a Köztársaság téren.

15:33 Egy biztonsági őr szerint a Köztársaság tértől nagyjából 2 kilométerre lévő Gare du Nord pályaudvartól is áll a sor.

Babakocsis családok, mankóval közlekedő emberek, párok, idősek, fiatalok - mindenki részt vesz a megemlékezésen. A tömegből "Liberté!" (Szabadság!) és "Charlie!" jelszavakat kiabálnak.

"Minden alkalommal, mikor bántani akarnak, az egyetlen mód, ahogy reagálni tudsz, az egyetlen helyes mód, hogy megmutassuk, erősebbek vagyunk, mint ők." – mondta a meneten résztvevő Nicolas Henin, francia újságíró, aki az Iszlám Állam túsza volt Szíriában. Áprilisban szabadították ki.

15:10 A Köztársaság téren összegyűltek a francia himnuszt éneklik, időről időre spontán újjongásban és tapsban törnek ki. A téren lévő műemlékeken a nemzeti zászlók mellett karikaturista rajzokat is látni.

15:03 Marseille-ben, ahol a legnagyobb francia muszlim közösség él ezrek vonultak utcára. A város északi negyedének polgármestere, az algériai –francia Samia Ghali úgy fogalmazott, az emberek a türelemért és az együttélésért vonultak az utcákra.

Ez egy nagyon fontos esemény, mert most először üzenjük, hogy Európa a jövő helye lesz, nem csak az a hely, ami szabadságot adott hetven éven keresztül. Ha a terrorizmus megpróbálja értékeinket lerombolni, közösen válaszolunk arra. A saját népemet képviselem, de az európaiak része is vagyok. Ez a szolidaritás és a remény pillanata is” – nyilatkozta Matteo Renzi, olasz miniszterelnök.

14:54 Hollande elhagyja az Elysée- palotát, hogy a tömeghez csatlakozzon.

"Ma az a fontos, hogy kifejezzük szolidaritásunkat a francia emberekkel és a francia kormánnyal a szörnyű események után. Azért vagyunk itt, hogy kiálljunk a demokrácia, a szabadság, a szólásszabadság és a tolerancia értékei mellett. De van valami más is, mi Angliában is egy nagyon hasonló fenyegetéssel nézünk szembe, a fanatikus szélsőségek jelentette félelemmel,  és szembe kell szállnunk vele minden lehetséges módon” – mondta David Cameron.

A hatalmas tömeg miatt két útvonalat jelöltek ki Párizs belvárosában a Place de la Republiqué (Köztársaság tér) és a Place de la Nation között a demonstrálóknak. Az egyik tömeg élén az áldozatok hozzátartozói, a másikon az állam-és kormányfők mentek. A kijelölt útvonalakon túl az utcák is teljesen megteltek.

14:33 " A szabadságot és a szólásszabadságot, a demokráciához elengedhetetlenül szükséges dolgokat kérdőjelezett meg ez a katasztrófa" -nyilatkozta a BBC-nek egy felvonuló.

"Ha felnövök, újságíró leszek." - mondta egy kisgyerek.

14:30 Otthon készített plakátokon, karszalagokon, pólókon, mindenhol a Je suis Charlie (Charlie vagyok) jelmondat látható. Francia zászlókat lobogtatva, és ceruzákat a magasba emelve vonulnak végig a békésen menetelők a Köztársaság téren, mely az egyik legfőbb szimbóluma a francia forradalom által hirdetett szabadság, egyenlőség, testvériség eszméinek. 
Február 18-ára csúcstalálkozót hívtak össze Washingtonba, melynek témája az ”erőszakos szélsőségek elleni harc a világban” lesz.

14:10 Százezrek gyűltek össze a fővárosban a Köztársaság téren. A megemlékezések országszerte folynak – Marseille-ben, Nantes-ban,Toulouse-ban, Nizzában és Orléans-ban is felkészültek a rendőrök a tömegek fogadására.

14: 00 A délután kezdődött párizsi megemlékezésen több mint negyven külföldi kormány- és államfő vett részt– köztük Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke, David Cameron brit miniszterelnök , Angela Merkel német kancellár, Mariano Rajoy spanyol, Matteo Renzi olasz, Ahmet Davutoğlu török és Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, valamint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Orbán Viktor magyar miniszterelnök.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.