„A kormány kezdeményezte a Munkácsy-trilógia képeinek valós, szakértői véleményen alapuló forgalmi értékének megállapítását, ezt követően a szakértői értékbecslések elkészültek” – közölte a parlament honlapján az Emmi parlamenti államtitkára. Rétvári Bence leírta, hogy a vételár forrásának biztosítása ügyében a kabinet keresi a megfelelő megoldást.
A kormányzatot Szelényi Zsuzsanna (Együtt) kérdezte arról, mi a terv Munkácsy Mihály felbecsülhetetlen értékű festményegyüttesével. Rétvári hangsúlyozta: a kormány kifejezett szándéka, hogy a magyarság számára kiemelkedő kulturális értéket hordozó teljes Munkácsy-trilógia, mint nemzeti örökség, állami tulajdonként állhasson rendelkezésre a hazai és a külföldi közönség számára.
Egy július 18-i rendeletben az egyes nagy értékű képzőművészeti alkotások értékbecslésének eljárásrendjére fogalmaznak meg szabályokat. Azokra az esetekre, amikor a kulturális javak egyedi vásárlások eredményeképpen kerülnek állami tulajdonba. Ennek alapján szükséges, hogy három független szakértő külön külön állapítsa meg azok értékét.
A Munkácsy-trilógia különböző tulajdonban lévő festményeit 1995-ig nem lehetett együtt megtekinteni, ekkor állította ki mindhármat a debreceni Déri múzeum. Az Ессе Homo című alkotás а magyar állam, а Golgota Pákh Imre amerikai-magyar üzletember, műgyűjtő, а Krisztus Pilátus előtt pedig а kanadai Hamilton Művészeti Galéria tulajdonában van. Rétvári kiemelte: a festmények tulajdonosaitól függ, hogy a megszerzésükre irányuló tárgyalások lezárásaként mikor köthetik meg az adásvételi szerződéseket, azonban a tulajdonosok számára a kormányzat nem adhat semmiféle határidőt.
A Krisztus Pilátus előtt című kép letéti szerződése 2014. július 31-én lejárt, kanadai tulajdonosa pedig visszakérte az államtól és el is szállította. A múzeum korábbi közleménye szerint а festmény „megvásárlásról, illetve а bérleti időszak meghosszabbításáról szóló, kormányzati szintű tárgyalások nem jártak sikerrel”. Kósa Lajos akkor még debreceni polgármesterként azt mondta, hogy az anyagi fedezet rendelkezésre áll a kép megvásárlására a Magyar Nemzeti Bank értéktár programja (30 milliárd forintos) keretében. A nyárra ígért vásárlás azonban elmaradt.
A Pákh Imre tulajdonában lévő Golgota letéti szerződése már 2013 őszén lejárt, így jelenleg érvényes szerződés nélkül van a múzeumban. Pákh állítólag csak szívességből hagyta ott а képet. A tulajdonos korábban azt nyilatkozta: úgy tűnik, hogy Magyarországon nem tartanak igényt Munkácsy képeire. Szelényi Zsuzsanna arra emlékeztetett, hogy Pákh tudomása szerint érdemben nem tárgyalt senki a kanadai Hamilton Galériával a másik Munkácsy kép megvételéről. Pákh két éve tárgyalt a kormánnyal, akkor abban állapodtak meg, hogy hajlandó eladni a Golgotát, kormányzat pedig hajlandó megvásárolni azt.
Mennyit érnek a képek?
A világhírű londoni aukciósház, a Christie''s 10 millió dollárban állapította meg a Golgota árát a Figyelő Online szerint. A Sotheby''s hasonló eredményre jutott, valamint az amerikai Fine Art Asset Management is. A bécsi Künstlerhaus igazgatója, Peter Bogner is 10 millió mondott, de euróban. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Krisztus Pilátus előtt című képet 1988-ban egy New York-i árverésén 60 ezer dollárért adták el. Baán László szerint a nemzetközi műkincspiacon ismert, hogy a trilógia hiányzó darabjainak egyetlen lehetséges vásárlója a magyar állam, de ez nem jelenti azt, hogy irreális árat kényszerítsenek rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.