BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jöhet az orosz gáz

Egyórás késéssel érkezett, az estére azonban több órás csúszással végződött Vlagyimir Putyin budapesti programja. Az orosz elnök tavaly június óta először járt az EU-ban, látszólag ez a vizit sem tartogatott nagy meglepetéseket. A legfontosabb fejlemény az, hogy meghosszabbították azt az elvben év végén lejáró gázszerződést, amely eddig is lehetővé tette a határidőn túli gázszállításokat.

Nem írtak alá a felek új hosszú távú gázszállítási szerződést Magyarország és Oroszország között Vlagyimir Putyin orosz államfő budapesti látogatása idején – erősítette meg Orbán Viktor miniszterelnök a kétoldalú megbeszélést követően. A Parlamentben tartott sajtótájékoztatón a kormányfő elmondta: arról állapodtak meg kétórás megbeszélésükön, hogy a jó kapcsolatnak köszönhetően a szerződés körében lekötött, de fel nem használt mennyiséget a következő években Magyarország felhasználhatja, annak árát pedig akkor kell kifizetni, ha az orosz fél leszállítja ezt a gázt. Hozzátette: a technikai részleteket ezt követően alkotják meg. Vlagyimir Putyin kiemelte: a Gazpromnak nincs ellenvetése azzal kapcsolatban, hogy az itteni gáztározókban tárolt mennyiséget növelje a magyar fél. (Magyarország korábban erre való hivatkozással állította le az Ukrajna felé irányuló szállítást.) Az 1996-ban megkötött szerződés alapján egyébként Magyarország már korábban több milliárd köbméter gáz leszállítását későbbre ütemezett.

A néhány órás találkozó keretében a felek több szakpolitikai egyezményt írtak alá például a regionális kapcsolatok kiterjesztéséről, atomenergetikai szakemberek képzéséről vagy egészségügyi együttműködéséről. Ezek egyik fő célja – hangsúlyozta két vezető – a kétoldalú kapcsolatok erősítése.

Orbán Viktor szerint fontos, hogy az orosz piac nyitva legyen a magyar termékek előtt, és az is az ország érdeke, hogy biztosan és jó áron jusson hozzá az orosz energiához. Ennek része az is, hogy akármi lép az orosz gáz szállítására irányuló Déli Áramlat gázvezeték helyébe, abban Magyarország részt kíván venni – tette hozzá a miniszterelnök, aki kiemelte: az oroszokkal való együttműködés nem csak Magyarország, hanem egész Európa érdeke, "Oroszország kirekesztése nem ésszerű dolog". Magyarország ugyanakkor felelősségel Szerbia iránt is – mondta Orbán, aki előző este tárgyalt a szerb miniszterelnökkel.

Putyin szerint minden kérdést úgy oldottak meg a tárgyaláson, ahogyan azt a magyar kormány kérte. Az orosz elnök külön kiemelte, hogy a paksi szerződés előnyös az ország számára. Beszélt arról is, hogy a két ország számtalan kérdésben (egészségügy, mezőgazdaság) együttműködik majd - bár ez ügyben részleteket nem hoztak egyelőre nyilvánosságra a felek. 

A találkozóra rányomta a bélyegét az, hogy a moszkvai vezetést komoly bírálatok érték az elmúlt időszakban az ukrajnai konfliktusban játszott szerepe miatt. Putyin azóta nem járt egyetlen európai uniós tagországban sem, hogy tavaly júniusban feltételezhetően oroszbarát szélsőségesek lelőttek egy malajziai utasszállítót. Az elszigetelődött orosz államfő számára fontos lehetett, hogy fogadta egy európai vezető.

Orbán Viktor kormányfő már két hete, Angela Merkel német kancellár budapesti látogatásakor hangsúlyozta, még ebben a félévben szeretnének megoldást találni arra, hogy az év végén lejáró hosszú távú gázszállítási szerződés után is zavartalan legyen a Magyarország gázellátása. Tény, a szerződésben lekötött gázmennyiségből még jövő évre is jut, a Fidesz azonban tegnap már arról beszélt: Vlagyimir Putyin budapesti látogatása a magyar családok érdekeit szolgálja. Magyarország elemi érdeke a gázszállításról szóló megállapodás, hiszen ez garantálja, hogy a magyar családok az elkövetkezendő időszakban is fűthessenek otthonaikban – reagált a kormánypárt a szocialista Tóth Bertalan sajtótájékoztatójára. A kormánypárt ugyanakkor azt is igyekezett hangsúlyozni: Magyarország továbbra is a béke pártján áll, ahogy eddig, úgy ezután is az orosz–ukrán konfliktus békés megoldását szorgalmazza és kiáll az Ukrajnában élő magyarok biztonsága érekében.

A diplomáciai megoldás fontosságát a kormány korábban is hangsúlyozta már, hozzátéve, a konfliktus eszkalálódása óta elfogadott tilalmak nem segítik a rendezést. Ezt közölte egyébként hétfőn az orosz külügyminisztérium is, azt követően, hogy a múlt heti minszki béketárgyalás után újabb orosz és ukrán magánszemélyek és cégek ellen léptek hatályba büntetőintézkedések.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.