A nem jogerős ítéletet bűnszervezetben elkövetett, az adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalás bűntette és más bűncselekmények miatt szabta ki a törvényszék - írja a beol.hu.
A negyvenhárom vádlott csak egy része, úgy egy tucatnyian jelentek meg pénteken a Gyulai Törvényszék dísztermében, ahol dr. Mázor Róbert hirdette ki a határozatot. Mint elhangzott, a bűnszervezet az egész országra kiterjedően működött, feje az elsőrendű vádlott, B. István József volt. A mezőgazdasági terményeket – kukoricát, búzát, napraforgót, repcét – az adófizetési kötelezettséget megkerülve értékesítették belföldön, külföldön.
Az adóhatóság revizorai egy Öcsödön működő céget figyeltek meg egy egészen más ügyben, mely nem is képezte a mostani büntetőeljárás részét, és akkor találkoztak ezzel a bűnszervezettel. Egy éven át lehallgatták a telefonokat, a nyomozás pedig 2011 tavaszán indult a bűnszervezet ellen, mely több esztendőn keresztül működött. A pénteki határozathirdetésen dr. Mázor Róbert bíró úgy fogalmazott, nehézséget jelentett az ügy nagy terjedelme.
– A jóhiszeműséget ki lehetett zárni – mondta. Mint részletezte, minden vádlottnál volt hamis számla, nem a szerződésben foglaltak szerint értékesítették a mezőgazdasági terményeket, amiket egyébként a bűnszervezet készpénzért vásárolt fel, helyben – ennek azért volt jelentősége, mert a termelőket ezzel kecsegtették, hiszen szerintük általában csak késedelmes a fizetés. Noha azt állították a vádlottak, hogy az államot nem érte kár, kétszer is megkerülték az adófizetést.
Az elsőrendű vádlottat, B. István Józsefet 10 év fegyházra, 20 millió forint vagyonelkobzásra ítélte a Gyulai Törvényszék. A másodrendű vádlottat, D. Szilviát 9 év börtönre, 8 millió forint vagyonelkobzásra. A harmadrendű vádlott N. Csaba Jánost 8 év, 8 millió forint, a negyedrendű vádlott dr. K. Editet 6 év, 4 millió forint, az ötödrendű vádlott V. Gyulát 6 év, 4 millió forint, a hatodrendű vádlott P. Sándort pedig 7 év fegyházra, illetve 10 millió forint vagyonelkobzásra.
A többi vádlott nagy része próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kapott, valamint 100 ezertől több millió forintig terjedő pénzbüntetést. A harmincharmadrendű vádlott Sz. Dezső József viszont hét év börtönre és 7,3 millió forintnyi vagyonelkobzásra ítélte az első fokon eljáró Gyulai Törvényszék. Az ügyben érdekesség: volt, aki felfüggesztett szabadságvesztést kapott korábban, és abban az időben követte el a mostani bűncselekményeket.
A büntetőeljárásban érintett cégeknek összesen 21,7 millió forint pénzbüntetést kell fizetnie, három mezőgazdasági vállalkozásra viszont nem róttak ilyen kötelezettséget, mivel már felszámolták azokat. Nemcsak a kiszabott vagyonelkobzás és pénzbüntetés mértéke tetemes, hanem az eljárás során felmerült bűnügyi költség is: közel 10 millió forint, amin osztoznia kell a vádlottaknak. A cégek bűnügyi költsége több mint 1 millió forintra rúg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.