Nem meglepő módon a magyar közvéleményben az európai átlagnál konzervatívabb szerepfelfogás az uralkodó. A magyarok nagy része úgy gondolja, hogy a gyermekgondozás mind a családban, mind pedig a pedagógiai pályákon egyértelműen a nők dolga. Szemben az európai átlaggal (50 százalék), a magyarok 71 százaléka vallja, hogy az apa a karrierjét előtérbe helyezheti a kisgyermekei gondozásával szemben. A magyarok 77 százaléka egyetért azzal, hogy a családi élet megszenvedi, ha az anyának teljes munkaidős állása van.
Bérek tekintetében is komoly a különbség. Európában átlagosan 16 százalék a különbség a férfiak és a nők fizetése között. Ez azt jelenti, hogy a nők Európában 59 napot dolgoznak ingyen évente. Magyarországon a nők tavaly átlagosan 21 százalékkal kerestek kevesebbet a férfiaknál, bár az azt megelőző években ez az érték még 23 százalék volt. Minél magasabb pozícióban dolgozik egy nő, annál nagyobb lemaradásra számíthat a fizetésében a férfiakkal szemben. A legnagyobb differencia a felsővezetők között mutatkozott, ahol a nők átlagosan 26 százalékkal kerestek kevesebbet férfi kollégáiknál, a középvezetőknél pedig 18 százalékos a lemaradás. A különbség ráadásul a gyermekek számával egyre nő: egy kétgyerekes nő már 25 százalékkal kevesebbet keres, mint egy azonos beosztásban dolgozó férfi.
Nem csoda, ha nehezen megy a nemek közötti különbség ledolgozása nálunk. A döntéshozók között minden szinten, így a politikában is kevés a nő hazánkban. Elkeserítő adat, hogy nemcsak a demokráciájáról híres skandináv és nyugat-európai országok, hanem az Európai Unió tagállamainak mindegyike magasabb női parlamenti képviselettel rendelkezik hazánknál. Nálunk, az országgyűlési helyek mindössze alig nyolc százalékát birtokolják nők. Ez annyira kevés, hogy a női politikai reprezentáció terén világviszonylatban a 118. helyen állunk.
Összehasonlításképpen, Afganisztánban 27,3 százalék, az afrikai Ruandában pedig 56 százalék a nők aránya a parlamentben.
A női politikai képviselet növelése céljából 98 ország alkalmaz kvótaszabályozást. Az unió legtöbb országában ezt húsz évvel ezelőtt vezették be. Ezekben az országokban vagy az alkotmányban rögzített, vagy törvényben szabályozott, vagy a politikai pártok által alkalmazott kvótákról van szó. Érdekes azonban, hogy az európai csúcstartó Svédországban a 44,7 százalékos női parlamenti képviseletet úgy érték el, hogy nem volt szükség kvótára. A pozitív hagyományok, a nők által szervezett mozgalmak, valamint a gazdasági, társadalmi fejlettség és politikai kultúra magasabb szintje húzódik a női képviselet sikere mögött.
Az esélyegyenlőség nem feminista szónoklat. Azokban az országokban, ahol egyenlőbbek a társadalmi lehetőségek, több gyerek születik és erősebb a gazdaság. A nők esélyegyenlősége ezért a férfiaknak is fontos kellene hogy legyen.
A nők várható élettartama 35 országban magasabb 80 évnél, de Afrikában csak 54 év.
Bár a közvélemény a szív- és érrendszeri betegségeket tipikusan férfi betegségnek tekinti, a hiedelmekkel ellentétben ez a halálok vezeti a rangsort a nők esetében is.
A 15 évesnél idősebb nők 33 százaléka tapasztalt legalább egyszer saját bőrén testi és/vagy szexuális erőszakot.
A nők várható élettartama 35 országban magasabb 80 évnél, de Afrikában csak 54 év.
Bár a közvélemény a szív- és érrendszeri betegségeket tipikusan férfi betegségnek tekinti, a hiedelmekkel ellentétben ez a halálok vezeti a rangsort a nők esetében is.
A 15 évesnél idősebb nők 33 százaléka tapasztalt legalább egyszer saját bőrén testi és/vagy szexuális erőszakot.
Nem a nemi szerepekről szól az ünnep 1857. március 8-án az emberibb és egyenlőbb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin. A nőnap tehát eredetileg nem elsősorban a szépség vagy a női értékek ünnepe, hanem az egyenjogúságról és a szabad munkavállalásról szól. fotó: Kurucz Árpád -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.