Ma 198 fősre bővült az Országgyűlés: letette a képviselői esküjét a veszprémi időközi választás győztese, a függetlenként induló, baloldali támogatású Kész Zoltán. Így már csak egy képviselő hiányzik ahhoz, hogy teljes legyen a létszám: a tapolcai-ajkai körzetben Lasztovicza Jenő halála miatt áprilisban tartják az időközi választást.
"Amit legszívesebben mondanék önnek, azt nem mondhatom, és amit szívem szerint tennék azokkal, akik sunyi módon gyanúsítgatnak, azt nem tehetem" - ezt mondta Orbán Viktor arra a jobbikos azonnali kérdésre válaszolva, hogy igazak-e Simicska Lajos vádjai. Ilyen szerinte addig nem tehet, amíg miniszterelnök, de ez nem tart örökké - mondta.
Paks, brókerbotrány, Avilai Nagy Szent Teréz
A paksi bővítés ára legalább három-négyszerese annak, amibe a zöldenergia kerülne, és még az atomenergia piaci árának is legalább kétszerese - mondta Schiffer András napirend előtt. A paksi bővítés talán lefújásáról beszélő LMP-társelnök azt is hozzátette: keletre Paks kapcsán, nyugatra pedig az EU-USA szabadkereskedelmi megállapodással szolgáltatjuk ki magunkat.
Az emberek sorsa nem fordult jobbra, a Fidesz cinikusan nyúl hozzá a szegénység kérdéséhez - mondta az MSZP-s Gúr Nándor. Nem egy elnyomó és kizsákmányoló országban akarunk élni - fogalmazott. A neki válaszoló L. Simon László arról beszélt: a minimálbért ez a kormány emelte, a Fidesz pedig kétharmados felhatalmazást kapott tavaly.
A Fidesz és az MSZP ellopta az emberek pénzét - mondta a brókerbotrányról a jobbikos Volner János. A két tucat brókercéget egyik kormány sem ellenőrizte eddig, miközben a kisvállalkozásokat már a működésük első évében vizsgálja az adóhivatal - fogalmazott. Megkérdezték-e Szász Károlyt arról, hogy miért nem volt a PSZÁF-nak leellenőriznie a brókerházakat - kérdezte. Tállai András azt válaszolta neki: valóban meg kell vizsgálni, miért jutott ide a pénzügyi vállalkozói szektor néhány tagja. Nem meglepő módon szerinte 2004-ben kezdődtek a bajok - mondta az államtitkár, aki a Buda-Cash-t szocialista brókercégnek nevezte.
Az elmúlt napok ugyan többek közt a KDNP legtöbbeket érintő ötletétől, a vasárnapi zárva tartásról volt hangos, Semjén Zsolt egy teljesen más témát hozott fel napirend előtt: ő arról beszélt, hogy most ötszáz éve született Avilai Nagy Szent Teréz. A Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal már aktuálisabb témákat választott. A brókerbotrány kapcsán ő is szidta kicsit az MSZP-t (mint mondta, 2004 és 2009 közt nem volt semmilyen törvényi kötelezettség a brókercégek ellenőrzésére), majd a Fideszt fényezte az MNB és a PSZÁF összevonásáért, amely szuperhatóság így már képes szerinte a csalások felderítésére. A Fidesz kibővíti a mostani törvényjavaslatot a felügyeletről egy javaslattal: azt kérik, hogy a brókercégek eddigi vezetői a személyes vagyonukkal is feleljenek a károkért. Ez az ötlet az NGM törvényjavaslatában nincs benne, az MNB ahhoz fűzött véleményei közt ott van. Tállai András arról beszélt neki válaszolva: áprilisban fésülhetik össze a két tervezetet.
A korrupcióról és az ügynökvádakról interpelláltak
Ma két órán át interpellációk, majd további egy órán át az azonnali kérdések töltötték ki a délutánt. Elsőképp az MSZP-s Varga László kérdezte azt: mit kíván tenni a kormány a dolgozói szegénység és a nyomor ellen? Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere azt sorolta a válaszában, hogy az MSZP még kormányon hogyan terhelte a szegényeket. A jobbikos Volner János a közmunkáról interpellált - neki Czomba Sándor államtitkár válaszolt, arról beszélve, hogy "ma már az a cél, hogy az embereknek értékteremtő munkát adjunk".
Huszonöt éve tart az a magyar népi játék, hogy különböző politikusok és közszereplők próbálják egymást ellehetetleníteni ügynökvádakkal - mondta Schiffer András. Simicska Lajos Orbán Viktor elleni ügynökvádja kapcsán melegítette fel az LMP frakcióvezetője azt a témát: mi lesz az Oroszországban lévő magyar vonatkozású iratok sorsa? Répássy Róbert válaszában arról beszélt: a hozzáférést megnehezíti, hogy az államtitoknak minősülő iratokat az oroszok nem adják át. A Simicska-Orbán harcról egy szót sem ejtett az államtitkár.
Szóba kerültek az áfacsalási vádak is. Schiffer András kérdezte arról a legfőbb ügyészt, hogy hogy áll a Horváth András által kirobbantott botrányban a vizsgálat. Polt Péter azt válaszolta: "a zöld dosszié nyitva van, és ki fog derülni a nyomozás során, hogy mennyi igazságtartalma van". Az interpellációk és az azonnali kérdések három órájában a legnagyobb önkritikát az LMP-s Sallai R. Benedek mutatta, aki arról beszélt, hogy a kormány úgy küzd a korrupció és a bérkülönbségek ellen, mint ő "az elhízás ellen: minden január elsején megfogadom, aztán megyek a cukrászdába".
A magyar jelzőtűz Európa sötétjében
Szóba került két ellenzéki javaslat is - az MSZP a rezsicsökkentésről szóló törvény módosításáról, az LMP pedig az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről szeretne vitázni, mindkét javaslatnál arról tárgyalnak, hogy tárgysorozatba vegyék-e egyáltalán. (Nem fogják, ám ilyenkor legalább a tárgysorozatba vételről kérhetnek a pártok egy rövid vitát.)
Ezek után megtartották az összevont általános és részletes vitát II. Rákóczi Ferenc emléknapjáról - már amennyire egy ilyen támában várhattunk egyáltalán bármilyen vitát. Az előterjesztők nevében felszólaló Vejkey Imre nagyot dobott nagyotmondásban: a KDNP-s képviselő szerint ahogy Rákóczi idejében, úgy ma is sokan úgy gondolják, hogy másoktól függ a magyarság fennmaradása, és ahogy Rákócziék régen, úgy "ma Magyarország Európa éjszakájában ugyanilyen jelzőtűz".
Mi lesz a vasárnapi bérpótlékkal?
Az azt követő napirendi pontok már nagyobb vihart kavarhatnak. Elsőképp az államháztartásról szóló törvény módosítását tárgyalták meg - a törvény egy korábbi módosításánál ugyanis nem vette észre senki, hogy több nemzetiségi önkormányzat nem működhetne áprilistól, ha betartják azt a pontot, hogy legalább száz fős éves állományi létszámra van szükség. Ezek után megtartják a vitát előbb a köznevelési törvény módosításáról, majd a Városliget átépítéséről, a Nemzeti Energiastratégiáról, a 2016-os félidős részleges népszámlálásról (ezen a ponton lepett meg mindenkit Hoffmann Rózsa, amikor megtalálta a téma KDNP-s szálát: a Bibliából is tudjuk, hogy fontosak a népszámlálások), és felsőoktatási törvények módosításáról. Ezután jöhet a kereskedelmi blokk: egy nappal a vasárnapi zárva tartásról szóló törvény életbe lépése után vitáznak csak a bérpótlék szabályairól, majd a kereskedelmi törvény módosításáról, végül mezőgazdasági törvényekkel zárják a napot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.