Az adóhatóságnál, Vida Ildikó környezetében úgy érzékelik, hogy „mozog” a NAV-elnök széke, ezért a Népszabadságnak azt valószínűsítették: májustól, nyártól már bizonyosan nem lesz a mostani posztján. Arról, hogy Vida Ildikó hivatalosan jelezte volna távozási szándékát, az általuk megkérdezett kormányzati források nem tudtak.
Azt viszont megerősítették, hogy a kormány tárgyalt a Vida Ildikó által fémjelzett adóhatósági életpályamodellről és bérezési javaslatokról, de Orbán Viktor miniszterelnök egyelőre nem bólintott rá a NAV elnökének terveire. Forrásaik azonban azt nem zárták ki, hogy Vida távozása „bármikor” megtörténhet. A kormányoldalon tudatában vannak, hogy a Simicska Lajos bizalmasának tartott NAV-elnöknek nem érdeke a lemondás, de alakulhatnak úgy a körülmények, hogy távozik – jegyezték meg.
A leváltásra szakmai okot bőven adnának az Állami Számvevőszék jelentésében megfogalmazott bírálatok, amelyekre a NAV-nak a napokban kellett reagálnia. A jelentés szerint a NAV ellenőrzési gyakorlata számos kívánnivalót hagy maga után. Az évente több százmilliárd forint újonnan keletkező hátralékkal egyáltalán nem foglalkozik a hatóság. Mindösszesen 3800 milliárd forintra tehető az az összeg, amelyet 2009 és 2013 között behajthatatlan volta miatt törölni kellett - írja a Népszabadság.
Az ÁSZ-megállapítások közt szerepelt, hogy az adóhatóságon belül a felelősségi szintek és eljárási rendek nem mindig áttekinthetők, megszokott jelenség, hogy a hivatali út be nem tartása mellett folyik a munka. Egyelőre nem ismert, mi a jelentés kritikus pontjaira Vida Ildikó válasza. Vida távozása nem csak szakmai szempontokból lenne logikus következménye az elmúlt hónapok folyamatainak.
A gazdasági hatalomért folytatott Orbán–Simicska-háború miatt a minisztériumokban és más intézményekben lassan egy éve tart a „simicskátlanítás”, ami eddig elkerülte az adóhatóságot. Azt a megfigyelők régóta tudni vélik, hogy Simicska Lajos egyik legbizalmasabb embere Vida Ildikó, ezt erősíti, hogy két NAV-elnöki ciklusa között Simicska cégeiben kapott munkát, személyes kapcsolatuk is hosszú évekre nyúlik vissza.
A NAV elnöke tavaly ősszel került a figyelem és a kritika középpontjába. Az úgynevezett kitiltási botrány során az ellenzék a parlamentben, a tüntetők pedig az utcán követelték menesztését, ám akkor Orbán még védelmébe vette. A Napi Gazdaság október közepén hozta nyilvánosságra, hogy a NAV elnökét és több munkatársát kitiltották az Egyesült Államokból korrupciós érintettség gyanúja miatt. A találgatásokat megelégelve Vida a Magyar Nemzetnek adott interjújában el is ismerte: rajta van a listán.
Az interjúval kínos helyzetbe hozta „munkáltatóját”, Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert, valamint más kormánytagokat is, ugyanis azt állította: kormányzati személyeknek is tudomásuk volt az érintettségéről. Ezután abszurd jelenetek sora következett: az angolul nem beszélő Vida Ildikó emlékezetes Szabadság téri performanszában követelte André Goodfriend amerikai ügyvivőtől, hogy hozza nyilvánosságra a kitiltás indokait.
Orbán Viktor tavaly még a magyar szuverenitás ügyével indokolta, hogy miért nem meneszti a NAV-elnököt, bár ezzel valószínűleg inkább a korrupciós vádak egészét akarta kormányától távol tartani. Decemberben aztán egy parlamenti felszólalásában Vidát arra utasította: perelje be az amerikai ügyvivőt rágalmazásért, vagy távozzon. Jogi elégtételre végül nem került sor, a távozás viszont időszerűvé vált - írja a Népszabadság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.